SRV Mäntsälä -rallin kaikkiin luokkiin on ilmoittautunut noin 125 autokuntaa. SM-luokkien; junioreiden ja naisten, lisäksi rallissa ovat mukana historic-luokkien, BMW-luokan, ryhmien A ja F sekä Vakio 1600 -luokkien kalustolla ajavia. 

Junioreiden SM-sarjassa ajavia on mukana 13 kuljettajaa, naisia on seitsemän autokuntaa. Jos oli Mäntsälän avauskisassa ek-kilometrejä vain noin 50, on Mäntässä reittiin sisällytetty kuusi erikoiskoetta yhteispituudeltaan noin 80 km. Kokonaisreitin pituus on noin 221 km.

Mänttä 200-ajo lauantaina 29.1. alkaa kello 11.01. Kilpailukeskuksena on Mäntän Koulukeskuksen Liikuntasalo, Koskelankatu 3.

Pistejohdossa junioreissa on Teemu Asunmaa ennen Matias Kauppista, joka sai Mäntsälässä minuutin aikasakon ja lähtee taatusti haastamaan Asunmaan pistejohtoa Mänttään. Ville Haarala on pisteissä kolmas. Naisten pistejohdossa oleva Minna Lindroos ei vielä Mäntsälässä oikein saanut vastusta, mutta olisiko tilanne Mäntässä jo toinen…?

Vuoden 2011 juniorimestaruussarjassa ajetaan kuusi osakilpailua. Juniorimestaruudesta ovat oikeutettuja ajamaan kuljettajat, jotka vuoden 2011 aikana täyttävät korkeintaan 25 vuotta.

Naiset kilpailevat Suomen nopeimman rallinaisen tittelistä myös Rallin Suomen Juniorimestaruussarjan osakilpailuissa, samoin pari vuoden tauon jälkeen. Naisten sarjaan osallistuvilla suurimmalla osalla on kokemusta jo aiemmista SM- ja Cup-sarjoista, joten kokemusta riittää myös tässä luokassa.

Kilpailun aikataulu:

Lauantaina 29.1.2011
klo 11.01 Kilpailun lähtö – Mänttä-Vilppulan Kaupungintalon edustalta
klo 14.09 Kilpailun tauko
klo 17.28 Ensimmäinen kilpailija maalissa

Teksti: Kikka Kuosmanen

Osasto