Doningtonin aika-ajoa hallinnut Mäkinen kiihdytti Sisunsa paalupaikalta ensimmäisen startin ylivoimaiseen voittoon. Auralaiskuljettaja katosi Sisuineen nopeasti muiden tavoittamattomiin, voittaen avauslähdön lähes 16 sekunnin erolla seuraavaan.
Viikonlopun neljässä viimeisessä startissa Mäkisen lähtöruudut olivat 13, 10, 14 ja 13. Tästä huolimatta mies nousi Sisullaan sijoille neljä, kaksi, kaksi ja yksi. Kun samaan aikaan Mäkisen pahimmat haastajat eivät pysyneet suomalaiskuljettajan vauhdissa, Mäkinen kasvatti 15 pisteen johtonsa Doningtonissa jo 35 pisteeseen.
– Ohjelmassa oli neljä lähtöä, mutta viisi ajettiin. Se hieman yllätti, Mäkinen hymyili viikonloppunsa jälkeen.
– Yhtä lähtöä lukuun ottamatta pahimmat kilpailijat jäivät taakseni. Hyvä viikonloppu. Auto toimi hyvin ja vauhdillisesti olimme siellä, missä pitääkin. Kun auto toimii, pystyin keskittymään vain ajamiseen, Mäkinen totesi.
Suomalaiskuljettajalle Doningtonin rata oli vuoden 2011 ratakuorma-autojen EM-starteista ennalta tuttu.
– Etenkin sateella aiemmasta kokemuksestani oli hyötyä. Sain ajettua muilta karkuun. Kun rata kuivui, niin kilpailu oli tasaisempaa.
– Tosin viimeiseen starttiin emme ehtineet löysätä vakaajia sadekelille sopivaksi, siksi auto puski pirusti. Tästä huolimatta 22 sekunnin voitto. Ja se pisti hymyilyttämään, kun katsojat kannustivat äänekkäästi, että ”hanaa, hanaa..!”
Britannian avoin BTRC -ratakuorma-autosarja jatkuu 9.-10. syyskuuta Snettertonin moottoriradalla Norfolkissa Englannissa.
– Viiden kilpailuviikonlopun aikana Sisu on saanut osuman jos toisenkin. Pitää matkustaa Snettertoniin ainakin päivää aikaisemmin, jotta voimme fiksailla lasikuidulla Sisun ulkomuodon kuntoon. Tästä on hyvä jatkaa kautta eteenpäin.
BTRC-sarjaa on ajamatta kolme kilpailuviikonloppua ja 12 lähtöä. BTRC-kauden finaalilähdöt ajetaan marraskuun alussa Brands Hatchin moottoriradalla Englannissa.
Ratakuorma-autojen Britannian
BTRC-mestaruussarja, Donington, Englanti:
Lähtö 1:
1. Mika Mäkinen (FIN) Sisu SL250 15;29,247
2. Simon Cole (GBR) Mercedes + 15,881
3. Steve Powell (GBR) ERF + 25,478
Lähtö 2:
1. Tony Smith (GBR) Sisu 12;36,122
2. Steve Powell (GBR) ERF + 2,236
3. Luke Garrett (GBR) MAN + 3,268
4. Mika Mäkinen Sisu SL 250 + 4,587
Lähtö 3:
1. Steve Cole (GBR) Mercedes 16;09,376
2. Mika Mäkinen Sisu SL 250 + 1,273
3. Tony Smith (GBR) Sisu + 6,254
Lähtö 4:
1. Luke Garrett (GBR) MAN 15:11,328
2. Mika Mäkinen (FIN) Sisu SL 250 + 0,011
3. Paul McCumisky (GBR) Volvo + 5,544
Lähtö 5:
1. Mika Mäkinen (FIN) Sisu SL 250 13;18,736
2. Tony Smith (GBR) Sisu + 22,904
3. John Bowler (GBR) Foden + 26,295
BTRC -sarjan pistetilanne 5/8 osakilpailua:
1. Mika Mäkinen (FIN) 154
2. Tony Smith (GBR) 119
3. Simon Cole (GBR) 116
4. Adam Bint (GBR) 113
…
16. Sami Ojanen 15
Teksti: Marko Mäkinen