Vasta 19-vuotias Wiman teki selvää jälkeä tälläkin kertaa, Los Angelesissa ajetussa X-Games -tapahtumassa. Voitto oli Wimanille jo kolmas peräkkäinen sarjassa.
– Huippurata. Tämä oli ylivoimaisesti paras tähän asti, tuuletti Wiman.
Wiman otti luulot pois kanssakilpailjoiltaan heti alussa. Nelivetoinen, 320-hevosvoimainen Ford Fiesta tikkasi hyvin ja suomalainen ampaisi kisan kärkeen, vaikka omat hetkensä Wimanillakin kisassa oli.
– Treenit menivät heti hyvin. Olin alusta asti nopein ja pääsin paalulta kisaan.
– Lähtö oli vähän tiukka, mutta ensimmäisen mutkan jälkeen olin kärjessä. Rata oli älyttömän liukas, sillä järjestäjä oli kastellut sen. Se aiheutti paljon tilanteita. Seinät alkoivat jo olla lähellä.
Taktisesti finaalilähtö onnistui Wimanilta nappiin. Haastajat nahistelivat keskenään ja nuorukainen ampaisi omille teilleen lisälenkin ajettuaan.
– Ajoin jokerin heti ensimmäisellä kierroksella. Tällä kertaa se jopa lyhensi ajomatkaa. Sen ajettuani toiset olivat jo jääneet 20-30 metriä ja pystyin kontrolloimaan tilannetta.
Eduikseen Wiman laskee psyykensä kestävyyden. Ylimääräistä puristusta ei tarvita.
– Itseluottamus on koventunut. Kaikki rullaa niin hyvin, että ajo tulee kuin itsestään, Wiman iloitsi.
Wimanin johto GRC Lites -luokassa kasvoi jälleen kuudella pisteellä. Taistelu mestaruudesta jatkuu jo ensi viikonloppuna Atlantassa. GRC-kaudesta on ajamatta vielä kolme osakilpailua.
Kuva: Set Promotion