-Talvikaudella jokainen kilpailu päättyi keskeytykseen ja nyt olisi ollut mukava päästä maaliin, mutta tekniikka petti meidät jälleen. Kilpailun kaksi avauspätkää ajettiin asfaltilla ja se rasitti voimansiirtoa, joka ei sitten kestänyt, pettynyt Mänty kertoi.
Kilpailu alkoi perjantaina kahteen kertaan ajettavalla yleisöerikoiskokeella, joka oli siis asfalttipäällysteinen. Parin kilpailu alkoi erikoiskokeen 8. nopeimmalla ajalla ja jatkui toisella erikoiskokeella niin ikään 8. nopeimmalla ajalla.
-Välityksemme on hieman pitkä tällaiselle hitaalle pyöritykselle. Huomenna varmaankin hieman helpotttaa, sillä metsäerikoiskokeet ovat huomattavasti nopeampia, kartanlukija Kivilahti jutteli.
Lauantaina kilpailu lähti vasta kunnolla liikkeelle, kun siirryttiin sorapätkille. Edessä oli kahdeksan erikoiskoetta. Parivaljakon lauantaipäivä lähti hienosti liikkelle toiseksi nopeimmalla ajalla sekunnin pohjat tehnyttä Koitlaa hitaampana.
-Pätkä tuli hyvin, mutta kytkimessä alkoi tuntua jotain ongelmia. Seuraavalla pätkällä se sitten alkoi luistaa jo sen verran kovaa, että ajoimme vain erikoiskokeen maaliin. Sen jälkeen oli pyyhe heitettävä kehään. Harmittaa kovasti, sillä kilpailu lähti hyvin käyntiin ja olisi mukavaa ajaa välillä maaliinkin. Nyt ennen Suomen kesäkauden avausta täytyy taas tehdä töitä auton kanssa, jotta maaliin pääsy olisi mahdollista, kommentoi Mänty kilpailun jälkeen.
Kilpailun yleiskilpailun voittoon ajoi Kert Uus ja toiseksi Suomen Jukka Hiltunen. Männyn luokan voiton vei Kaspar Koitla ja toiselle sijalle ylsi Kalle Pinomäki.
Tiimin kausi jatkuu ralliautoilun SM-sarjalla, jonka kesäkauden avauskilpailu kaasutellaan Valkeakoskella kesäkuun ensimmäisenä viikonloppuna.
Lisätietoa:
www.mmrallyteam.com