Voittoon ajoi Anne Rytkönen (SuonUa). Hän nousi kärkeen lähtösuoran jälkeen ja johti kisaa koko ajan.
– Ajo sujui loistavasti, jännitti vain niin mahdottomasti saako Meiju minut kiinni, Rytkönen tunnelmoi.
Toiseksi sijoittui Meiju Viitanen (RaaUa). Kolmanneksi ajoi Tina Lindskog (NSB-86). Molemmat sekä Viitanen että Lindskog olivat todella tyytyväisiä autoihin ja iloisia palkintosijoista.

Asfalttikunkun 2017 naisten luokan kärkikolmikko. Kuva: Linda Klemola
Etuveto-Kardaaniluokassa C-finaalista noussut Matti Leiviskä (Omu) ampaisi kärkeen lähdöstä ja säilytti paikan ruutulipulle saakka.
– Sain hyvän lähdön, lämpöiset renkaat olivat siinä hyvät, vaikka loppulähdön olivatkin haastavan liukkaat, toteaa iloinen Leiviskä.
Tämä oli hänelle ensimmäinen voitto Asfalttilkunkusta. Helpolla voitto ei tullut, sillä ihan tuntumassa kärkisijaa tavoitteli, Joni-Pekka Rajala (NoorUA/MK). Rajala ei päässyt ohi, joten hän taipui tänään toiseksi.
Kärkikaksikon takana koko lähdön ajoi Miko Simonen (PieksUA).
– Kyttäsin koko lähdön, jos kärkikaksikko olisi tehnyt virheen, niin olisin päässyt kuittaamaan, lähtö ei ollut hyvä, kun lähtöpaikka ei ollut paras mahdollinen, toteaa Simonen hyvin tyytyväisenä sijoitukseensa.
Luokkaan osallistui 250 kuljettajaa.
Huomenna lauantaina kilpailua jatketaan nuorten ja yleisen luokan karsinnalla. Lapsille suunnattu Mäkikunkku-kisa starttaa puolen päivän tienoilla.
Tulokset Naiset
Sija Nro Kuljettaja Auto Seura
1 1 Anne Rytkönen Konnekuljetus Imp SuonUA
2 60 Meiju Viitanen KaMa-Palvelut Volvo RaaUA
3 336 Tina Lindskog S.Mäkelä Peugeot NSB-86
4 5 Heini Mäkelä TikuTaku Lloyd OrSUA
5 284 Nita Simonen Autokorjaamo Ford LemUA
6 235 Heidi Ruhanen Tukkitaksi Fiat AnkUA
7 8 Anni Kungas Kungas Racing Datsun VääUA
Tulokset Etuveto/Kardaani
Sija Nro Kuljettaja Auto Seura
1 47 Matti Leiviskä Säävälät Oy Volvo OMU
2 60 Joni-Pekka Rajala Rajala Motorsport Volvo NoorUA/MK
3 284 Miko Simonen Autokorjaamo Ford PiekUA
4 6 Joni Ahola AHJO Motorsport Lada HeiUA
5 273 Teemu Salomäki Scansolo Ford LappajUA
6 251 Rauno Väyrynen Amdix Opel NokUA
7 332 Jarno Virta Sick Oy Fiesta RaaUA
Tulokset löytyvät www.jokkis.net ja sieltä online.
Teksti: Kardaanikunkun Tiedotus