– Kyllä Loeb tulee olemaan päävastustaja myös tällä kaudella. Odotan erittäin tasaista ja tiukkaa taistelua viime vuoden tapaan. Tämä merkitsee, että jokainen piste tulee olemaan kallisarvoinen, kun kausi alkaa olla loppusuoralla. Kauteen on lähdettävä vielä entistäkin rohkeammin, Hirvonen arvioi.
Hirvonen ei lähde erittelemään kauden suosikkirallejaan tai ratkaisupaikkoja, vaan katsoo kautta kokonaisuutena. Viime kaudella Hirvonen oli jo menettämässä toivonsa Argentiinan keskeytyksen jälkeen. Tämä oli ennenaikaista, kuten loppukausi osoitti.
– Missään kohtaa ei arvaa mennä luovuttamaan ja heikkonakin hetkenä on vain puristettava niin paljon kuin mahdollista. Kieltämättä alkukausi on meille tärkeä, koska asvalttirallit ovat sitten toisella puoliskolla. Tulemme panostamaan asvalttitesteihin entistä enemmän, Hirvonen kertoo suunnitelmistaan WRC –autojen viimeiselle kilpailukaudelle.
Tallin tavoitteena on Hirvosen kuljettajamestaruuden lisäksi valmistajien mestaruus, johon tarvitaan myös Jari-Matti Latvalan vahvaa panosta.
– Uskoisin, että Fordin suunnalta tulee tallille aikamoiset paineet merkkimestaruuden suhteen. Toivon mukaan pystymme Jari-Matin kanssa molemmat tasaiseen suoritukseen, Hirvonen toivoo.
Hirvonen avasi kautensa loistavalla Monte Carlo –rallin voitolla. IRC-rallisarjaan kuuluva legendaarinen ralli sujui jyväskyläläisen komennossa startista maaliin.
– Monte Carlon voitto on yksi unelmista, jonka jokainen kuljettaja haluaa kokea. Voitto uudella Fiestalla oli tärkeää tallille ja meille Jarmon kanssa makea. Ruotsissa on kuitenkin edessä aivan eri tahti, Hirvonen muistuttaa.
Viime kaudella Hirvonen kärsi selkävaivoista, jotka on voitettu lääkäri Aki Hintsan avustuksella.
– Selkä on nyt kunnossa ja pääsen aloittamaan kauden täysin toipuneena. Hintsan kanssa olemme laatineet kunto-ohjelman, joka on rytmitetty MM-ohjelmamme mukaan. Lisäksi kiinnitämme entistä enemmän huomiota nesteytykseen ja ravintoon, Hirvonen kertoo.
Latvala hakee tasaisuutta
Jari-Matti Latvalan lähtökohta kauteen on aiempiin vuosiin verrattuna hieman erilainen.
– Talli odottaa minulta tasaista kautta ja tavoitteena on auttaa Mikkoa maailmanmestaruuden voittamisessa sekä kerätä mahdollisimman paljon pisteitä merkkimestaruuden eteen. Minulle tarjotaan mahdollisuus harjoitella tasaisuutta ja tämän mahdollisuuden haluan käyttää hyväkseni, Latvala kertoo roolistaan.
Kauden avauksessa Ruotsissa Latvala puolustaa voittoaan kahden vuoden takaa. Uudessa tilanteessa tavoite on kuitenkin muuta kuin voiton uusiminen.
– Lähden ajamaan Ruotsin lumelle hyvän kilpailun ja olen tyytyväinen, jos olen kolmen parhaan joukossa, Latvala sanoo painokkaasti.
Soralla Latvala uskoo vauhdin olevan kohdallaan, mutta asvaltilla menestymiseen vaaditaan vielä kehitystä.
– Saimme parannettua asvalttivauhtia viime vuonna ja samalla linjalla pyritään jatkamaan, Latvala toteaa.