Kilpailu alkoi autokunnan osalta hyvin. Ek 1 oli sama kuin viime vuonna , ja sinne pojat kellottivat viidenneksi oikeuttavan ajan.. Kakkosella alkoi jo sitte tilanteitakin tulle. ” Yks nyppy täys tuli aivan nokalleen alas. Perä otti kauheet takakorkeet, ja löi maahanosuessaan suunnilleen meiltä ilmat pihalle. Hammasta purren jatkettiin Ekn maaliin. Tie oli kyllä aivan hajalla meidän numerolla(127). Mä pidin vaan mielessäni erään pohjalaasen kartturilegendan ohjeen: Pirä uras!, ja koetin tulla ehjänä maaliin.” Pasi naureskeli huollossa. Auto ei ollu kärsinyt röykytyksessä pahempia vahinkoja, ja matka jatkui.
Ensimmäisen tauon jälkeiset erikoiskokeet menivät saman kaavan mukaan. Autokunta nakutti tasaisesti aikoja, jotka oikeuttivat kuuden sakkiin. Mitään isompia tilanteita ei ollut.Välillä tosin rupesi huimaamaan. Ainakin kartturia:”On aika huima fiilis kun tajuu että vitosvaihteella mennään rajotin paukkuen. Vauhtia on silloin n.200km/h. Kovaa on touhu f-ryhmässäkin, jos joku vielä sitä epäilee… ” Jukka mietti tauolla .
Autokunta oli vakiinnuttanut sijoituksensa viiden sakissa. Edellä olivat Starlet-hurjat Kauppinen ja Särkkä. Myös Timo Jaakonsaari jatkoi hienoja esityksiään ollen kisassa kolmantena. Pienoisena yllätyksenä voitiin pitää Ari Nousiaisen mahtavaa ajoa. Hän oli kuin varkain noussut Hapulahden autokunnan eteen. Tässä järjestyksessä lähdettiin viimeisestä huollosta kohti viimeistä Ek ta nr.7.
Siellä ainut muutos viiden kärjessä oli se ,että Pasi ja Jukka nousivat kisan neljänneksi ohi tekniikkamurheista kärsineen Ari Nousiaisen. Muuten kärjen järjestys säilyi saman kuin ennen viimeist erikoiskoetta..” Noustiin viimeisellä sitten neljänsiksi. Arilla oli jotain ongelmaa Corollassa, ja se oli meidän onni. Tästä jatketaan kesällä.. Sarjapisteissä ollaan neljäntenä. Ihan ok sijoitus. Jaakonsaaren Timppa on kyllä yllättänyt kaikki huimalla vauhdillaan. Starletttien(Kauppinen/Särkkä) vauhti on ollut odotetun kovaa. Kesää odotetaan jo nyt vesi kielellä.. ”autokunta kommentoi kisan maalissa.
MFN RT jatkaa kilpailukauttaan kesäkelien myötä. Pelimies Challenge jatkuu Kouvolassa heinäkuun alussa. Sitä ennen on tarkoitus ajaa Ainakin Black Rocket-rallissa Janakkalassa toukokuun puolivälissä..
teksti : MFN RT tiedotus
Kuva : Vellu
www.vetomies.fi