5-kertainen Euroopan mestari Matti Alamäki lähtee hakemaan SM-titteliä Divisioona 1-luokasta. Mr. Rallycross tietää, että tänä vuonna taso tulee olemaan todella huikea ja voitot eivät tule itsestään. – Hieno juttu, että saataisiin rallicrossi lähelle sitä tasoa mitä se on ollut suomessa aikaisemmin. Ei suomalainen urheiluyleisö kiinnostu lajista, jos ei se saa aina parasta siitä lajista mistä on kysymys, maalailee Alamäki.
Matti Alamäki tullaan tänä vuonna näkemään myös EM-sarjassa, sillä hän oikoo käydä testaamassa oman vauhdin kautta 2010 ajatellen. Silloin Mr. Rallicross aikoo tehdä paluun EM-sarjaan!
Tänä vuonna SRC-sarjassa käytettävästä Honda Type R:stä Alamäen on tarkoitus ottaa irti 520-540 hevosvoimaa. Moottorin toimittaa Special Motors/Heikki Lehtikangas. Ja koska Pakkala Motorsport on siivupuolella konepaja, on kilpureissa paljon itse tehtyjä osia kuten pyöränavat ja voiman siirron osia. Pakkala Motorsportilla ajaa tyylikäs trio, eli kokemustaja ja nuoruutta sopiva sekoitus. Matti Alamäki ja nuori Sami Pakkala ajavat Div.1:ssä. Toinen nuorukainen, Tony Järvinen, ajaa SRC-luokassa ja on samalla Matti Alamäen oma suojatti.
Kaikki varmasti tietävät tarinan kun Alamäestä tuli ”Mr. Rallycross”, jonka ajo oli uutinen, jos hän ei voittanut. Jäämme innolla odottamaan toistuuko historia tänä vuonna SRC-sarjassa Divisioona 1-luokassa.
Mikäli haluat saada lisää tietoa Pakkalan Motorsportista käy sivuilla
Lähde: