– Juha Sillanpää on kunnostanut nyt auton ja antoi sen meikäläisen ajettavaksi. Siitä kuuluu iso kiitos Juhalle, Systä toteaa.
Systän tekeminen ei ole pelkästään autoilla ajamista. Hän on intohimoinen moottoripyöräilyn jääspeedway-harrastaja.
– Olin tämän vuoden SM-finaalissa Kauhajoella yhdeksäs. Tänä talvena oli Ylitorniolla MM-karsinta. Olin menossa sinne toimitsijaksi, kun tuli kysely voinko tulla varamieheksi. Nopein käänteiden jälkeen se onnistui. Sain ajaa kolme lähtöä ja sain yhden MM-pisteen, Systä laski.
Autoilla kisaamisen hän on aloittanut harrastajalisensillä vuonna 1991. Nuorissa hän alkoi ajaa 1993.
– Siitä asti joka vuosi on jotain ajettu, Systä laskee.
Erikoisin harrastus Lakeuren Puusilmä-yrityksen yrittäjällä on kuitenkin sellainen, mihin on tarvittu myös poliiseja. Systältä nimittäin onnistuu kahlekuningas temput. Piikkimatolla makaaminen kuuluu myös ohjelmaan.
– Kahden poliisin sitomana olen selvinnyt pakkopaidasta maailman nopeimalla ajalla, Systä ilmoittaa.
Jos sinulla on tylsää kisapaikoilla. Hakeudu ”Mr. Volvon” seuraan ja tilanne korjaantuu.
Teksti ja kuva: Vesa Rauhala