20-vuotias Mäkinen aloitti ralliuransa kaudella 2014, jolloin hänelle lohkesi useita luokkavoittoja junioreiden luokista. Seuraavalla kilpailukaudella Laihian UA:n kuski pääsi jo hakemaan kokemusta nuotitettavista ralleista.
Kaudeksi 2016 Niko Mäkisen tiimi hankki Ford Fiesta R2-mallin, jolla osallistuttiin Ralli SM-sarjan kovatasoiseen SM3-luokkaan ja luonnollisesti sarjan yhteydessä ajettavaan Ford Motorcraft FST -merkkiluokkaan.
Nuorukainen ajoi kilpailukauden aikana kaksi kertaa viiden kärkeen SM-sarjassa ja saavutti merkkiluokasta neljännen sijan.
Tälle vuodelle Niko Mäkinen valittiin viralliseksi Ford Motorcraft -kuljettajaksi. Hän myös vaihtoi kilpailukalustonsa tuoreempaan Fiesta R2T EcoBoost -malliin.
– Uuden kilpurin myötä panostukset kasvoivat entisestään, ja nyt on aika tehdä tulosta. Tiimissä on aina ollut hyvä fiilis ja tekemisen meininki – sekä onnistumisen että epäonnen hetkillä, Niko Mäkinen toteaa.
– Kesäkausi alkoi hyvällä suorituksella, kun olimme Riihimäen osakilpailussa lähempänä SM:n kärkeä kuin kertaakaan aiemmin. Se riitti tasaisessa porukassa kuudenteen sijaan.
– Nyt meillä on oikein hyvät ennakkotestit takana, joten eväät ovat olemassa huipputulokselle. Odotan Kouvolasta tasaista ja kovavauhtista kisaa, Mäkinen päätti.
Teksti: Jarno Saari