– En tiedä, että mitä oikein kävi. Joku sähkövika, mutta en osaa varmaksi tässä vaiheessa sanoa, Nordgren ihmettelee.
Ennen keskeytystään Nordgren kävi hyvää taistelua toisen polven ralliautoilija Emil Lindholmia vastaan. Nordgren oli rallin avauspäivänä perjantaina iskussa, mutta yötauolle tultaessa Lindholm oli puristanut niukasti edelle. Tasaisia aikoja ajaneet Lindholm ja Nordgren olivat repineet kolmantena olleeseen Taisko Larioon jo reilun 46 sekunnin eron.
– Perjantai meni muuten hyvin, mutta olimme EK 3:lla Siikakämässä reilut puoli minuuttia hangessa. Yhdessä risteyksessä meni jarrutus pitkäksi ja jäimme vähän penkkaan kiinni. Ilman sitä olisimme johtaneet yötauolle tultaessa, Nordgren kertaa.
Viime vuonna Nordgren ei osallistunut itse kisaan, mutta kävi AKK:n Driver Academyn kanssa tutustumassa reittiin tehden alustavat nuotit. Vaivannäkö kannatti, sillä vauhti oli heti kärjen tuntumassa.
– Hyvin nuotit toimivat, eivätkä ne muutamat pienet virheet niistä johtuneet. Kyllä kaikki nuottitreeni oli jälleen vaivansa arvoista, kun miettii, että ensimmäinen Tunturi ja pystyimme heti olemaan nopeimpia 2-vetoisia.
Lauantaina Nordgrenin urakka helpottui huomattavasti, kun Lindholm suistui aamun avauspätkällä syvälle hankeen jääden yli puolen tunnin päähän kisan kärjestä. Toiseksi nousi Anssi Rytkönen, joka oli aamupäivän kahden EK:n jälkeen jäänyt Nordgrenista reilun minuutin päähän.
– Ajaminen muuttui aika paljon, kun huomattiin, että Lindholm oli hangessa. Otettiin rauhallisemmin ilman mitään turhia riskejä. Sitten petti tekniikka, Nordgren sanoo pettyneenä.
Ilman suurempia tilanteita ajanut Nordgren oli tyytyväinen vauhtiinsa ja sanoo homman olleen koko ajan täysin kontrollissa. Vaikka vauhti olikin kohdallaan, tekniikasta johtuva keskeytys syö nuorukaista.
– Hyvänä esimerkkinä Hanhikosken EK, jossa ajoimme 24 sekunnin luokkapohjat ja jokunen nelivetoinenkin jäi meidän taaksemme, joten kyllä vauhtia oli vielä reservissä. Harmittaa vaan niin pirusti tällainen ja se, että nyt jäi puolitoistakertaiset SM-pisteet saamatta.
SM-sarja jatkuu kuukauden päästä Vaakuna-rallilla Mikkelissä.
– Mikkelissä sitten vedetään, Nordgren lupaa.