Mynämäen ympäristössä ajettu Rantaralli huipensi junioreiden SM-kauden 2015. Ennen starttia oli selvillä, että mestaruudessa oli vahvimmin kiinni Nordgren, sillä luokkakohtaisia lähtijämääriin perustuvia lisäpisteitä oli SM-kärkikuskeille luvassa saman verran. Käytännössä tämä tarkoitti, että mestaruuden varmistamiseksi Nordgrenin piti voittaa luokkansa.

Nordgren aloitti kisan vahvasti ja johti kolmen erikoiskokeen jälkeen luokkaansa 26,7 sekunnin turvin ennen Aleksi Korhosta.

Mestaruustaistelun kannalta ratkaisu nähtiin EK:lla neljä, kun Korhonen joutui keskeyttämään sähkövikaan. Huollon jälkeen kahdelle viimeiselle erikoiskokeelle lähdettäessä Nordgrenin johtomarginaali oli jo lähes kaksi minuuttia toiseksi nousseeseen Ville Puskalaan.

– Siinä piti asennoitua uudella tavalla ja yrittää ajaa fiksusti maaliin. Iltapäivästä aurinkokin paistoi ikävästi silmiin ja otettiin vähänkin epäselviin paikkoihin tuntuvasti vauhtia pois. Viimeinen pätkä tultiin ihan mummoa kirkkoon; pumppailtiin enemmän kuin muissa kauden kisoissa yhteensä, helpottunut Nordgren sanaili kisan maalissa.

Lopulta eroa luokassa toiseksi tulleeseen Juha Mikkolaan kertyi yli kolme ja puoli minuuttia. Kuin varmimmaksi vakuudeksi mestaruudelle, Nordgren voitti myös Rantarallin yleiskilpailun. Yleiskilpailun puolella voittomarginaali oli 40,7 sekuntia. Kisan kuudesta erikoiskokeesta Nordgren ajoi pohjat viidelle; ainoastaan päätös-EK:lla Joonas Lehtola ehti varmistelleen karkkilalaisen edelle.

– Kyllä aamulla jännitti lähdössä, sillä tavoite oli niin selkeä, että luokkavoitolla ollaan mestareita. Pieniä paineita siitä tuli, mutta uskoin, että tällä kalustolla ja ehjällä ajolla se tulee sieltä.

Kirpeässä syyssäässä ajettu ralli oli reitiltään Nordgrenin mieleen.

– Tiet olivat todella hienoja, luonteikkaita ja kääntyviä paikkoja. Olisi hienoa päästä ajamaan joku nuottikisa täällä.

Ansaittu mestaruus

Junioreiden SM-sarja koostui viidestä osakilpailusta, joista neljän pisteet huomioitiin. Nordgrenin osalta ”nollakisa” sattui jo kauden puolivälissä Oripäässä, kun johtoasema vaihtui keskeytykseen. Tämän jälkeen mestaruudesta taistellakseen 18-vuotias Nordgren ajoi selkä seinää vasten pakkovoitot kahdesta jäljellä olleesta osakilpailusta.

– Neljä kisaa ajettiin maaliin ja niistä neljä yleiskilpailun voittoa. Silloin mestaruus on täysin ansaittu, Nordgren toteaa.

Edellinen kisa Nordgrenilla oli Tampereen SM-rallissa, jossa tuloksena oli SM3-luokan kolmas sija. Nuorukainen myöntää, että siitä oli apua valmistautumisessa.

-Kyllähän hyvä tulos sieltä toi itseluottamusta ja varmuutta ajamiseen, vaikka onhan se täysin erilaista ajaa nuotista verrattuna pimeään kisaan. Tampereelta saimme myös tärkeitä kisakilometrejä uudella autolla ja se osaltaan lisäsi luottamusta.

Kauaa ei Nordgren ehdi mestaruudestaan nauttimaan, sillä maanantaina odottavat uudet ja erilaiset haasteet. Edessä on varusmiespalvelus urheilujoukoissa Santahaminassa.

Osasto