Erittäin helteisessä ja osittain sateisessa viikonlopussa ajetussa rallissa Jensen jätti toiseksi tulleen Jarmo Järvisen Ford Escortin vain 4,3 sekunnilla. Kolmanneksi kaasutteli Mika Turkki Opel Asconallaan häviten Jensenille reilut puoli minuuttia.
Lauantain kahdeksan erikoiskokeen jälkeen Järvinen – Kiesi kaksikko starttasi sunnuntain kuudelle viimeiselle erikoiskokeelle ensimmäisenä 20 sekuntia johtaen toisena ajavaa Mika Turkkia. Lauantain jälkeen Valter Jensen oli kolmantena reilut puoli minuuttia Järvistä takana. Toisena kilpailupäivänä Jensen ajoi kuitenkin kaikille kuudelle erikoiskokeelle pohja-ajan ja kuittasi EM-osakilpailu voiton sekä pokaalin Norjaan.
EM-sarjan kärkipäätä pitävä Italian Antonio Parisi ajoi sijalle 50.
Viikonloppuna ajettiin yhteensä 14 erikoiskoetta ja erikoiskoekilometrejä kertyi noin 150.
Autec ralli myös päätökseen
Yleisessä luokassa käytiin kovaa kisaa kärkipaikoista. Toni Klemetsin lauantaina ottama kärkisija piti loppuun asti. Jarmo Mikkonen nappasi välillä muutaman erikoiskokeen pohja-ajan mutta se ei riittänyt kuin toiseen sijaan lopputuloksissa. Klemets vei voiton reilulla yhdeksällä sekunnilla. Kolmannen pokaalin pokkasi Saku Vierimaa.
Heikki Hassinen A-junioreissa ei luovuttanut johtopaikkaansa koko kisan aikana kenellekään ja toiseksi ajoi yli kaksi minuuttia jääden Pertti Pajari
Katselija puolelta bongattin myös Jari-Matti Latvala joka suuntaa jo heti maanantaina kohti Saksan MM-rallia mutta vapaa-ajalla ehti seuraaman myös historic autoja.