Vauhti tosiaankin löytyi loppua kohti, viimeiselle pätkälle Nilsiässä ajettiinkin A-junnujen pohjat, yleisen voittajallekin jäätiin vain 0.1 sekuntia. Jaskan vauhti on ollut kohdallaan muutenkin, sillä Hämeenkyrön rallisprintistä irtosi yleiskilpailun toinen sija ja luokkavoitto, toiseksi nopein takavetoinen.
– Tästä on hyvä jatkaa, tiedän mihin vauhtiin mies ja auto pystyy.
Alkukesästä hankittu uusi Volvo on osoittanut luotettavuutensa, alkuhankaluuksien voittamisen jälkeen autossa ei ole ollut minkäänlaisia ongelmia. Muutenkin ajaminen on nautittavaa, kalustossa ja Silverstonen renkaissa ei ole moitittavaa, kaikki toimii niin kuin pitää.
– Autolle ei juuri kisojen välillä ole tarvinnut tehdä muuta kuin pesu ja vahaus naurahtaa Jaska.
Ensi kaudella on suunnitelmissa nousu yleiseen luokkaan, kalusto ja sarja säilyy ennallaan, eli F-cup on tarkoitus ajaa. Volvolla ehtii ”isojen poikien” vauhtiin helposti, onhan auton entinen omistaja Kauran Pete sen nopeaksi opettanut!
Teksti: Matti Partanen