– Mietittiin porukoiden kanssa, miten saataisiin kehityskäyrä jyrkkään nousuun ja päädyttiin SM3 -luokkaan. Viime kesänä kokeilimme kolme nuottirallia ja totesimme, että kun nuotti saadaan toimimaan, niin tulemme olemaan hyvin nopeita. Ajokiksi hankimme Fiesta R2:n ja renkaiksi valitsimme Pirellin, kartturini Juha-Pekka Jauhiainen ja huoltomiehistöni ovat ammattimiehiä, joten minulla on ollut onnea, tuumii taustoista Teemu Suninen.
Arctic Lapland Rally (Tunturiralli):
– Oli haastava kisa meille. Tunturi oli yli kaksi kertaa pitempi kuin koskaan ajamamme pisin ralli, joten siksi oli vähän rauhoitettava ja pienennettävä riskiä ja ehkä rauhoitimme liikaakin. Selvisimme rallin ilman vastoinkäymisiä ja pääsimme sen läpi. Sijoitus ja vauhti olivat vähän pettymys, mutta kauden ekoissa testeissä Hyrynsalmella tapahtunut kaato vaikutti vauhtiin ja luotto autoon oli kadonnut. Kisa oli lähes kilsojen ajamista kokemuksen saamiseksi, ulos ei saanut ajaa. Oppia tuli kuitenkin runsaasti, vaikka jäimme luokan kärjelle kahdeksan minuuttia.
Talven ainoa todellinen talviralli Arctic Lappland Rally. Fiesta loikkaa tasapainoisesti. (Jani-Pekka Jauhiainen)
SM Vaakunaralli, Mikkeli:
– Vaakunarallia ennen oli AKK driver academyn leiri ja juuri ennen kisaa pieni testi, jossa kokeiltiin kaluston toiminta ja säädettiin samalla iskareita. Tunturissa säädöt olivat olleet pielessä.
Kisa oli iso steppi ylöspäin, alussa piti tehdä erikoiskokeella jopa ohitus, mutta olimme yllättyneitä, että pätkäajat olivat hyviä. Tauon jälkeen olimme liekeissä, syntyi jopa ensimmäinen SM-sarjan pohja-aika ja löysimme itsemme kolmannelta sijalta. Ero kärkeen oli supistunut alle minuuttiin. Olin saanut luoton autoon ja nuottiin. Kotimatka tapahtui hyvissä tunnelmissa.
SM-Itäralli, Joensuu:
– Itäralliin jouduin lähtemään ilman normaaleja valmistautumisia, koska ylioppilaskirjoitukset alkoivat heti Mikkelin kilpailun jälkeen. Koulu on kuitenkin tärkeä ja Mäkelänrinteen urheilulukiosta on jo aika päästä pois. Nuotituspäivänä saimme ajatukset kasaan, teimme onnistuneet nuotit ja ajoimme loistavan kisan. Ehkä huono valmistautuminen oli vain onneksi korvieni välissä.
Kisa oli kovaa taistelua Vuorisalon kanssa kakkospaikasta, Lindroos meni vähän kovempaa. Tuntui hienolta saada ajamalla kolmossija vain parikymmentä sekuntia kärjestä ja 0,8 sekuntia kakkossijasta. Tietenkin jonkin verran harmitti, että jäimme niin vähän kakkospaikasta, jälkeenpäin ajatellen monessa paikassahan sen sekunnin olisi voinut ottaa kiinni. Tyytyväisiä kuitenkin olimme, kesäkauteen siirtyessämme olemme kuitenkin Fiesta -trophyn johdossa.
Uskon, että kesäkausi sopii minulle paremmin, silloin ehkä pystyn käyttämään ratakokemustani hyödyksi tien ja ajolinjojen käytössä, talvella ajaminen on urissa pysymistä.
Teemun autokunnan vauhtia Itärallissa. (Jani-Pekka Jauhiainen)
Kesäkausi:
– Ennen kesäkauden alkua koulun lopettamisen lisäksi on ohjelmassa paljon fysiikka- ja nuottitreenejä. Myös AKK:n valmennusleiri on Vierumäellä.
Ensimmäisessä kesäkisassa on tarkoitus ajaa voitosta ja näin antaa kovat näytöt taidoistani, sillä parhaalle alle 25 -vuotiaalle kuljettajalle AKK maksaa Neste Oil -ralliin osallistumisen ja antaa ajokiksi Citroen CS3:n. Omalla autolla emme ehkä kyseiseen ralliin osallistu, koska se on pienellä budjetilla ajavalle liian kallis ralli, eikä kuulu SM -sarjaan. Ehkä mieluimmin menemme ajamaan rallin ulkomaille, olen asfalttiralliakin miettinyt.
Mutta kesäkautta ennen olisi saatava korjattua budjettia, toivottavasti saamme mukaan yhteistyökumppaneita, jotta pystymme kunnialla selviytymään kauden loppuun, lopettaa Hyvinkään Urheiluautoilijoita edustava jokelalainen nuori rallikuljettaja Teemu Suninen.
Teemua hymyilyttää. Mukana kuvassa mm. EM -rallicrossin osakilpailun voittopokaali, kartingin EM 3 -pokaali ja F -Cupin B -junioreiden voittopysti. (Alpo Manninen)