¨Huoltaja-isä, lähes kaiken kokenut rallikonkari Seppo Muhonen ja Simoa tänä vuonna SM-sarjassa ajattanut PTN-Racing pitivät nuorukaisen otteita sekä ennen kaikkea kehitystä todella lupaavana.
– Koko helmikuussa alkaneen pitkän kilpailukauden ajan Simo on tasaisesti noussut keskikastin kuljettajasta kärkipään kyvyksi. Jo heinäkuussa ajettu Oulun SM-osakilpailun kuudes sija ylitti kilpailukaudelle asettamat tavoitteemme ja nyt Joensuun viides sija kertoo ilahduttavaa tarinaa huimasta kehittymisestä, Seppo kertoo.
– Finaalipäivän lämmittelyajoissa kolmas, alkuerien 7. ja 5. sija sekä maalilähdön viidenneksi nopein suoritus on hunajaa, jota nautiskellaan koko loppuvuosi. Tavoitteenamme oli ajaa kymmenen nopeimman joukkoon ja nyt poika teki paljon enemmän kuin pyydettiin, suurella tunteella poikansa edesottamuksia kilpailupaikkakunnalla seurannut Seppo jatkaa.
SM-yhteispisteissä Simo sijoittui 13. sijalle 32 kanssakilpailijan joukosta. Sepon mukaan se on tavoitteiden mukainen ja siedettävä lopputulos kun muistetaan lukuisat epäonnen hetket, jotka Simo kilpailukauden aikana kohtasi.
– SM-sarjan lisäksi Simo haki ja myös sai paljon kansainvälistä kilpailukokemusta Italian Lonatossa ajetussa Winter Cup kilpailussa. Siitä lähtien kehityskäyrä on ollut jyrkässä kurssissa ylöspäin ja sen myötä lähtökohdat kilpailukauden 2011 kuvioiden suunnittelulle ovat lähes parhaimmat mahdolliset, Muhonen kertoo.
– Nyt loppukesän kilpailuissa nähtiin, että kun kanssakilpailijat eivät ajele päälle, ajaa Simo SM-kärkimiesten vauhtia. Kun muistetaan, että Simo on kaksi vuotta kanssakilpailijoitaan nuorempi, voidaan vain vesi kielellä jäädä odottelemaan mihin pojan rahkeet riittävät tulevissa kilpailuissa, Muhonen pohtii.
SM-sarjan päätöksen myötä Simon seuraava työsarka löytyy koulun penkiltä ja kauden 2011 suunnittelupöydältä. On myös mahdollista, että Simo käy jäähdyttelemässä Porin syyspäräyksessä tai jopa muutamissa ulkomaan kilpailuissa. Päätöstä näihin osallistumisesta ei kuitenkaan ole vielä tehty.
Lähde: www.simomuhonen.com.