Jani Paasonen osallistuu Saksassa 4. – 5.10. ajettavaan rallicrossin EM-sarjan osakilpailuun täysin uudella divisioona 1:n Skoda Fabialla. Tanskalaistiimin omistama uuden korimallin Fabia Mk2/5J:llä ei ole kilpailtu ennen Saksan osakilpailua missään.
– Auto on täysin uusi, itse asiassa niin uusi, ettei sitä ole ennen Saksan kisaan edes ehditty testata. Siinä mielessä edessä on varsin mielenkiintoinen mutta haasteellinen viikonloppu. Kovatasoiseen EM-osakilpailuun on mukava päättää tämän vuoden rallicross-kausi, SM-hopeamitalisti Paasonen toteaa.
Janin haastattelun englanniksi voit lukea osoitteessa www.rallycross.com. Janin omille nettisivuille päivitetään kisaviikonlopun aikana tuoreita kuulumisia, käy lukemassa osoitteessa www.drivex.fi!