Tiivistelmä
Pisteiden laskutavan tarkoituksena on löytää omassa luokassaan kovinta vauhtia pitävät Escort MK1/MK2 -kilpailijat ja asettaa eri luokkien kilpailijat keskenään ”samalle viivalle”. Kunkin kilpailijan osalta lasketaan jokaiselta ajetulta erikoiskokeelta, paljonko hän on per kilometri edellä tai jäljessä oman luokkansa F-Cup kuskien kärjen aikoja eli vauhtia. Jos kilpailija keskeyttää ek:n tai ei aja sitä lainkaan, saa hän sille osakilpailukohtaisen ”maksimiajan” (maksimiero kärjen vauhtiin on kaikille luokille sama). Jos kilpailija jättää osakilpailun kokonaan väliin, hän saa maksimiajan tämän osakilpailun kaikille erikoiskokeille. Tätä aikaa käytetään myös silloin, jos kilpailijan oma, ajettu tulos erikoiskokeella on huonompi kuin em. maksimi. Kilpailijan osakilpailussa saavuttama tulos on kuvatulla tavalla laskettujen ”ek-aikojen” keskiarvo eli ajettujen erikoiskokeiden pituus ei vaikuta lopputulokseen vaan ainoastaan erikoiskokeilla pidetty vauhti.
Kilpailijan kokonaiskilpailutulokseen lasketaan jokaisen osakilpailun jälkeen mukaan noin 60% siihen asti sarjassa ajetuiden erikoiskokeiden määrästä (keskeytettyä erikoiskoetta ei oteta huomioon ellei kaikkien luokkien kilpailijoilla ole ollut mahdollisuutta ajaa sitä).. Kunkin kilpailijan kohdalla tulokseen vaikuttavat vain hänen parhaat ek-tuloksensa ja lisäksi viimeisimmän osakilpailun 3 tai 4 kunkin kilpailijan parasta ek-tulosta lasketaan mukaan, olivatpa ne sitten mukana jo em. 60 prosenttissa tai eivät. Koko sarjassa ajetaan noin 33-35 erikoiskoetta, jolloin lopputulokseen kokonaiskilpailussa vaikuttaa jokaisen kilpailijan kohdalla noin 21-22 koko sarjan aikana ajettua parasta ek:ta ja lisaksi Länsirannikon rallin 3-4 kunkin kilpailijan parasta ek-tulosta. Kilpailijoiden tulokseen laskettavat erikoiskokeet eivät siis kaikilla ole samoja, mutta jokainen saa mukaan parhaat suorituksensa. Laskentatavan tarkoituksena on säilyttää kilpailijan mahdollisuudet kokonaiskilpailussa vaikka hän matkan varrella kokisi hieman vastoinkäymisiäkin. Se suosii myös sarjan mittaan suorituksiaan parantamaan pystyviä kilpailijoita.
Laskentatapa antaa varsin vähän mahdollisuuksia muuhun taktikointiin, kuin että lujaa on vedettävä loppuun asti, jos haluaa varmistaa voittonsa. Toisaalta, jos oikein lujaa vetää, ei haittaa vaikka joku kisa menisikin poskelleen, mutta sen jälkeen on taas vedettävä lujaa. Kokonaiskilpailutilanteella on merkitystä Joensuun ja Länsirannikon jälkeen. Näissä molemmissa kisoissa voi kiriä paljon, mutta myös menettää hyvänkin asemansa.
Yleisen luokan naiskilpailijat ovat palkintomielessä yleisen luokan kilpailijoita, mutta heidän ek-tuloksensa lasketaan kuten he olisivat A-junioireita.
Asiasta lisää ja tarkemmin: http://www.pie2006.net/pages/sarjapisteet/pistetaulukko.php


