Muun muassa iltapäivälehdet tekivät Kullista useamman jutun.

– Ei minua haitannut se mylläkkä millään tavalla. Saimme paljon näkyvyyttä tallille, mikä on hyvä asia. Tietysti se vähän harmittaa, että kilpailu ei juurikaan kiinnostanut lehdistöä, vaan sitten tartuttiin sukunimeen ja revittiin siitä monta juttua. Joskus aikoinaan mietin itsekin, että pitäisikö ajaa jollain muulla nimellä, mutta en näe siinä järkeä. En häpeä sukunimeäni yhtään ja jos siitä joku jaksaa vääntää vitsiä, niin vääntäkööt, Kulli sanoo.

Ahvenisto oli Kullille ja Est1Race-tiimille yllättävänkin menestyksekäs kilpailu, vaikka toisen lähdön kolarointi vaasalaisten kanssa veikin saumat tuplavoittoon.

– Ahveniston kisa meni yllättävänkin hyvin ja vauhtia löytyi heti alusta alkaen, vaikka en ollut hirveästi vielä ehtinyt kilometrejä saada alle tällä nykyisellä autolla. Ensimmäisen lähdön voitto oli tietysti hieno asia, mutta toisessa lähdössä kolarointi vei mahdollisuudet ajaa toisestakin voitosta, Kulli kertoo.

Porsche GT3 Cup Challenge -sarjan kausi jatkuu toisella osakilpailulla Jurvan Botniaringillä 18. kesäkuuta. Botniaringin pitkä, jouhea ja nopea rata pitäisi sopia Kullin luokka 4:n Porschelle syheröistä Ahvenistoa paremmin.

– Ahvenistolla en päässyt käyttämään edes kaikkia vaihteita ja siellä luokka 3:n autot pystyivät kiihdyttämään ketterämmin. Nyt Botniaringin pitkillä suorilla ja jouheissa mutkissa meillä luokka 4:n autoilla ajavilla pitäisi olla etu puolellamme, joten voitosta lähden Jurvaan ehdottomasti taistelemaan, Kulli toteaa lopuksi.

Botniaring
Osoite: Kauhajoentie 688, 66300 Jurva (Google Maps -linkki)

Lauantai 18.06.2016
Klo 09:00 ERU ja BMW Xtreme: Aika-ajo (2 x 10 min)
Klo 09:30 Porsche GT3 Cup Challenge: Warm Up (10 min)
Klo 09:45 V1600: Aika-ajo (2 x 10 min)
Klo 10:15 Touring Car: Aika-ajo (2 x 10 min)
Klo 10:45 Gran Turismo: Aika-ajo (2 x 10 min)
Klo 11:15 Porsche GT3 Cup Challenge: Aika-ajo (20 min)

Klo 11:45 ERU ja BMW Xtreme: 1. kilpailu (10 krs)
Klo 12:10 V1600: 1. kilpailu (10 krs)
Klo 13:00 Porsche GT3 Cup Challenge: 1. kilpailu (10 krs)
Klo 13:30 Touring Car: 1. kilpailu (10 krs)
Klo 14:00 Gran Turismo 1. kilpailu (10 krs)
Klo 14:30 ERU ja BMW Xtreme: 2. kilpailu (10 krs)
Klo 15:00 Porsche GT3 Cup Challenge: 2. kilpailu (10 krs)
Klo 15:30 V1600: 2. kilpailu (10 krs)
Klo 16:00 Touring Car: 2. kilpailu (10 krs)
Klo 16:30 Gran Turismo: 2. kilpailu (10 krs)
Klo 17:00 ERU ja BMW Xtreame: 3. kilpailu (45 min)
Klo 18:15 Palkintojenjako toimiston edessä

Pistetilanne
Porsche GT3 Cup Challengen pistetilanteen näet tästä.

Porsche GT3 Cupin seuraaminen
Porsche GT3 Cupista saa tietenkin eniten irti paikan päällä osakilpailuissa, mutta sarja tarjoaa monta muutakin kanavaa kilpailuiden seuraamiseen.

www.gt3cup.fi – sarjan kotisivut pitävät sinut ajantasalla kaikista sarjan tapahtumista.

www.facebook.com/porschegt3cupfinland – tulokset, kuvia ja paljon Behind the Scenes -materiaalia suoraan osakilpailujen ytimestä.

www.twitter.com/porschegt3cupfi – pääosin tulospalvelua, mutta myös kattavasti tunnelmia niin kilpailuista kuin niiden ulkopuolelta.

www.instagram.com/porschegt3cupfinland – Suomen hienoin Porschen kilpa-autojen kuvakavalkadi ei jätä ketään kylmäksi.

https://www.periscope.tv/mutvsuomi  – Uutuutena tällä kaudella livelähetyksiä Moottoriurheilu.tv:n Periscope-kanavalla.

 – Pääsyliput suoraan lippukaupasta.

Teksti: Sami Kolsi

Osasto