– Fiilis on kohdallaan ja mieli korkealla. Nyt mennään taas ja kovaa. Kiva päästä vetämään pitkästä aikaa tauon jälkeen. Unkarin rata on mielestäni hyvä ja haastava. Osa radasta on todella nopeaa, osa taas erittäin hidasta ja teknistä. Sopii minulle ja meidän autolle, Renault Cliolla kilpaileva Pinomäki pohtii.
Pinomäki avasi kauden voitolla Portugalissa, mutta toisessa osakilpailussa Ranskassa moottoririkko heitti alkuerän nopeimman ajan tehneen turkulaisen varikon puolelle. EM-sarjassa sijoitus on kahden osakilpailun viides (20 pistettä). Kärjessä on ranskalainen Citroen-kuski Olivier Bossard summattuaan 37 pistettä.
– Autossamme on nyt aivan uusi moottori. Se tulee suoraan samalta yritykseltä, joka valmistaa Renaultin tehdastallin ajokkien moottorit. Pääsen testaamaan autoa vielä torstaina Ranskassa. Tottahan se niin on, että voitto on tavoitteemme, Pinomäki sanoo.
Unkarin kilpailusta eteenpäin MTV3 MAX näyttää EM-rallicrossin sunnuntaiset finaalilähdöt suorina lähetyksinä. Tunnin ja kolmen vartin mittainen suora lähetys Unkarin osakilpailusta alkaa 1.6. kello 16.15.
Teksti: Miiro Koivula