Ennakkoon reittiin tutustuvien Nuottisarjasta löytyi tällä kertaa nopein historic-kuljettaja, kun riihimäkeläinen Janne Toivonen kartturi-isänsä Jukan kanssa kukisti myös nuoteista ajaneen parin Martti Sirro – Jari Hellgren 13 sekunnilla. Ilman nuotteja ajaneista nopein oli Karkkilan Matti Jaatinen.
Toivosten rallikausi saikin hyvän päätöksen, kun Naantalin kisasta tuli upea voitto. Vain kaksi osakisaa maaliin asti ajaneena Toivoset eivät mitalisijoille tällä kertaa yltäneet.
– Talvella jäi kaksi ekaa kisaa ajamatta, kun auto ei ollut valmis. Raision kisasta tuli voitto ja sitten Nokialla auto kaatui ja Urjalassa keskeytys, tilitti 26-vuotias Janne, joka ajaa kaksivetoista Opel Kadettia.
– Tänään oli hyvä päivä. Saatiin hyvä luotto autoon ja kaikki pelasi hienosti. Pieni yllätys oli, että nelivetoinen Audi jäi taakse. Koko päivä ajettiin heidän kanssaan kilpaa. Mukava kun on joku, jonka kanssa kilpaa ajetaan.
Hyvinkään UA:ta edustava Martti Sirro toi Audinsa maaliin toiseksi nopeimpana historic-kuljettajana. Eroa Toivosiin jäi 13,1 sekuntia. Aivan ajamalla tämä ei kuitenkaan toteutunut.
– Yksi risteys missattiin ja sitten kolmospätkän lähdössä tuli kummallinen käyntivika moottoriin. Kisan loppuun asti moottori pätki yläkierroksilla koko ajan. Ei mitään murhetta sen enempää. Toivonen vain meni kovempaa, totesi Sirro, jonka edellinen kisa oli helmikuinen Peurunka-ralli.
Ei ollut yllätys, että ilman nuotteja ajaneista nopein historic-kuljettaja oli Matti Jaatinen Karkkilasta Volvollaan.
– Vihdoin. On sitä yritettykin”, sanoi Jaatinen, jonka kauteen mahtuu paljon tekniikkamurheita.
– Tiet olivat todella hienot, ja varsinkin viimeinen sellainen, jota sai Volvolla laskea oikein tosissaan.
Somerolainen Antero Sakselin samanlaisella Volvollaan hävisi voiton noin 40 sekunnin erolla Jaatiseen. Kolmas oli Juhani Vuori kartturinsa Jasu Vuoren kanssa. Eroa Sakseliniin jäi noin kahdeksan sekuntia.
HRT-sarjassa kerätään pisteitä luokittain neljässä ikäkategoriassa, Nuottisarjassa sekä Tasanopeussarjassa. Kuudesta osakisasta loppupisteisiin lasketaan viisi parasta.
Rantarallin luokkavoittajat:
Luokka 1: Kaj Forsberg – Joni Forsberg AnkUA Ford Anglia
Luokka 2: Jari Valtaala – Pekka Penttilä AlavUA Toyota Corolla
Luokka 3: Juha Mäkitalo – Jari Karhunen EPUA/EurUA Alfa Romeo Giulia
Luokka 4: Juha Berner – Jouni Tanninen HyUA Plymouth Valiant
Luokka 5: Niko Allinen – Marko Allinen KiuUA Ford Escort 1300 GT
Luokka 6: Eero Kortelahti – Elisa Mälkönen VeSa/LamUA Sunbeam Avenger 1600 GT
Luokka 7: Bertil Lindholm – Pentti Ritari HRCF/HSTT Volvo 164
Luokka 8: Risto Tiinus – Tuomas Töyry AUK Jämsän Äijät Sunbeam Avenger
Luokka 9; Esa Lindroos – Anja Lindroos AUK Jämsän Äijät Sunbeam Avenger 1600 GT
Luokka 10: ei osanottajia
Luokka 11: Keijo Hållfast – Petri Pimiä HRF/AAU Toyota Starlet 1300
Luokka 12: ei osanottajia
Luokka 13: Matti Jaatinen – Jani Kujanpää NHD/THU-team Volvo 242
Luokka 14: Juha Selänne – Markku Haarala UAU Peugeot 205 Rallye
Luokka 15: ei osanottajia
Luokka 16: Arttu Karttunen – Veli-Matti Karttunen AMM Opel Kadett E GSi
Luokka 17: Matti J. Tarvainen – Timo Tuominen OriUA/Smile Mitsubishi Galant VR-4
Nuottisarja:
Luokka 19: Timo Pitkäniemi – Kirsi Holmberg LamUA/Päij-HUA Ford Escort 1300 GT
Luokka 20: Antti Leponiemi – Juho Ruhanen KSAU/ValUA Ford Escort 1600
Luokka 21: Janne Toivonen – Jukka Toivonen RiiUA Opel Kadett E GSi
Luokka 22: Martti Sirro – Jari Hellgren HyUA/NuUA Audi quattro
Tasanopeus: Mika Alakoskela – Aleksi Hirvilampi LapUA/ÄhtUA Opel Corsa
Teksti: Kikka Kuosmanen.