Viikonlopun kisatapahtumassa Tahko kilpaili rallicrossin EM-sarjan pisteistä, kun kyseistä sarjaa ajetaan lajin MM-sarjan yhteydessä.
Kuljettajan tavoitteena ollut semifinaalipaikka jäi vielä saavuttamatta, koska tekniset ongelmat verottivat auton tehoja.
– Melkoisen kiire meidän ST Motorsin tiimille tuli auton rakentamisen kanssa. Aikataulu oli niinkin rajallinen, että pääsimme ajamaan vain yhden testin ennen Belgiaan lähtöä, Riku myönteli.
– Jokin sähköpuolen häiriö meitä vaivasi. Sen vuoksi moottori ei ahtanut kunnolla eikä lähtöjärjestelmä toiminut. Kyseistä ongelmaa ei ollut ennakkotesteissä.
– Radan mutkaisilla osuuksilla pysyin muiden vauhdissa, mutta suorilla ei ollut jakoa. Positiivinen juttu on se, että ajettavuus on oikein hyvällä tasolla. Ja varmasti moottorin ominaisuudet riittävät jatkossa, kun tekniset ongelmat eivät vaivaa.
Seuraavaan Saksan EM-osakisaan on vielä nelisen viikkoa aikaa, joten nyt Tahkon ohjelmassa on tiivistä työtä uuden kilpa-auton kehitystyön parissa.
– Heikkoja kohtia löytyi myös voimansiirron puolelta, mutta nyt ehdimme keskittyä niihin ja käytössämme on myös paljon dataa ensimmäiseltä kisareissulta.
– On tärkeää koko tiimin kannalta, että avauskisa huipputasolla on nyt suoritettu. Paljon tuli oppia ja tietenkin saimme itsemme näkyviin ja kuuluviin isolla areenalla, Riku päätti.