Keli oli rallisäätä parhaimmillaan ja välillä pahimmillaan, ilman täytti vuorotellen auringon paiste sekä kaatosade. Tämä ei kuitenkaan haitannut Trophyn kärkimiesten vauhtia joka alkoi ykköseltä ja jatkui läpi 5 muun erikoiskokeen, tästä osoituksena voi käydä vertaamassa Trophyn kärjen pätkä aikoja vaikkapa F-ryhmäläisten vauhtiin. Vaatii aika paljon kuljettajalta rohkeutta, tiesilmää ja taitoa ajaa reilulla sadalla hevosvoimalla monesti 2krt tehokkaampiin F-ryhmäläisiin verrattuna lähes samaa vauhtia!

Päivän ensimmäisellä ek:lla Kortesuo näytti että häntäluu murtuneena ja pikaisesti kokoon kursitulla autollakin voi mennä äärettömän lujaa täräyttäen 7s luokkapohjat.
Sarjula, Bragge ja Tuomisto vaanivat myös hyvissä asemissa takana, Kortesuon auton tekniikan pettäessä kakkosella jäi kilpailun ratkaisu näiden 3 kaverin väliseksi mittelöksi. Tuomisto oli hurjassa iskussa ja ajoi seuraaville 4 ek:lle pohjat vaikka alla oli tuo ennen mainittu laina Ford Ka. Sarjula ja Bragge kävivät kiivasta taistelua kakkostilasta ajaen 3 erikoiskokeella sekunnin sisään, viimeiselle pätkälle Tuomiston johto oli jo yli 20 s kun taas Bragge oli ainoastaan 1.4s Sarjulan takana. Viimeiselle ek:lle Sarjula otti vielä attackin haluten pitää Bragge takana, tämä onnistui 5s paremmalla ajalla ja varmisti Sarjulalle Naantalista luokan kakkossijan Tuomiston voittaessa ylivoimaisesti.

Kilpailukeskukseen savuttaessa määrättiin Sarjulan ja Tuomiston autot vielä jälkikatsastukseen, molemmat autot saivat tästä operaatiosta puhtaat paperit ja näin päästiin laskeskelemaan mikä tulisi olemaan kokonaispistetilanne sarjassa. Kolmen kärki oli tiukan taiston jälkeen Rally Trophy sarjassa vuonna 2011 tälläinen :

1. Teemu Bragge / Juha Riuttala   84.52 pistettä
2. Sami Sarjula / Sami Lahdenpää   83.28 pistettä
3. Henri Tuomisto / 83.02 pistettä

Neljänneksi sarjassa sijoittui Rantarallin väliin jättänyt Kimmo Järvisalo ja viidenneksi Petri Kortesuo.
Tämän kilpailun myötä sarja on nyt paketoitu ja jatkuu seuraavana vuonna tammikuun 14. päivä. Silloin on taas odotettavissa tiukkaa vääntöä näillä piskuisilla kilpureilla jotka osaavissa käsissä ovat osoittautuneet yllättävän nopeiksi kustannusten kuitenkin pysyen samalla järkevällä tasolla.

Sarjulan kartanlukija Sami Lahdenpää rakentaa jo kovaa vauhtia teamille uutta Kit Car Poloa tarkoituksena ajaa myös ensi vuonna mestaruus tavoitteena. Tästä autosta tulee tekniikaltaan ja ulkoasultaan sellainen mitä ei aiemmin ole Trophy-luokassa nähty, auton tarkempi esittely luvassa kevättalvella 2012.

Sarjulan tiimi kiittää sarjan kilpailujen järjestäjiä, toimihenkilöitä, rallikatsojia sekä muita kilpailijoita hienosta rallikaudesta 2011 !!


 

Osasto