Kilpailukeskus ja sen toiminnot kuten lähtö, huollot, tauot ja maali sijaitsevat Särkänniemessä. Alueen kattavat ravintolapalvelut ovat auki perjantaina ja lauantaina. Huvipuiston alueelle on ilmainen sisäänpääsy, jossa alueen palveluiden lisäksi pääsee näkemään ralliautot ja -kuskit lähietäisyydeltä, kun huoltotauolle saavutaan huvipuiston kautta.
Lauantaina osa Elämyspuiston huvilaitteista on auki. Yleisö pääsee tutustumaan alueen kohteisiin Talviavaimella, jonka saa lauantaina rallihintaan 15 euroa.
Tunnetut ja vauhdikkaat erikoiskokeet
SM Castrol-rallin kahtena kilpailupäivänä 27.-28.9. reitti kiertelee Pirkanmaan maineikkailla soraerikoiskokeilla. Perjantai-iltana ajetaan kaksi hienoa ja vaativaa pätkää ja lauantain ohjelmassa on seitsemän erikoiskoetta. Kaikki metsäpätkät ovat tuttuja Suomen MM-rallista menneiltä vuosikymmeniltä.
Keskellä lauantaipäivää on ohjelmassa kaupunki-EK Tampereen Lielahdessa. Se tulee varmasti tarjoamaan sekä kilpailijoille että yleisölle enemmän koettavaa kuin tavalliset yleisö-EK:t. Järjestäjä on löytänyt yleisölle hienon katselualueen ja yleisölle on varattu reilu parkkialue Teivon raviradan P-paikalta. Sieltä yleisöllä on kahdeksan minuutin reippailu kävellen opastettua reittiä pitkin kohti yleisöaluetta.
Kilpailuun ilmoittautui 168 autokuntaa ja mukana on kotimaisen arvosarjan kaikki kärkinimet Juha Salon johdolla. Rallin kärkeen aikovat myös SM-sarjan ulkopuolella ajavat Jarkko Nikara ja Viron Karl Kruuda Fordin S2000-autoilla.
Ralli SM -sarjan parhaimmiston lisäksi näyttävää menoa kilpailussa tarjoavat myös ruotsalaisvieraat VOC Mekonomen Rally -sarjasta, jossa kilpaillaan isoilla Volvoilla.
Tähän ralliluokkaan osallistuu myös Duudsoneista tuttu Jarppi. Näyttäviä Volvoja viivalle asettuu peräti yli 40 auton verran.
Rallipaketteja myydään Pirkanmaan Teboil-asemilla ja ne tulevat myyntiin 27.9. perjantaina aamulla.
Lisätietoja SM Castrol-rallin nettisivuilta: http://ralli.tamua.fi/