Vauhdin osoitus oli Sunisella kuitenkin päällimmäisenä mielessä, ja se tuli myös tehtyä.
– Saimme ajettua hyviä pätkäaikoja, mikä oli tietysti hyvä juttu. Kokonaistulos jäi odotettua heikommaksi, mutta siihen oli syynä tekniset ongelmat, joita kohtasimme. Kaiken kaikkiaan opettavainen ralli, Suninen toteaa.
Lauantaina ylimääräistä ohjelmaa tuli ohjaustehostimesta, joka hajosi ensin juuri ennen EK13:a, ja uudelleen heti huollon jälkeen, matkalla rallin 15. erikoiskokeelle.
Jälkimmäinen rikkoutuminen oli Suniselle kohtalokas. Matka päättyi siihen.
– Se oli harmi. Jäimme vain puolen kilometrin päähän huollosta. Ohjaustehostin ei vain toiminut, emmekä lähteneet kisaa jatkamaan.
Kokonaisuutena Walesin osakilpailu oli kuitenkin M-Sportille erinomainen. Sunista ajattava brittitiimi pääsi sunnuntaina korkkaamaan samppanjat upean kauden jälkeen.
– M-Sport varmisti maailmanmestaruuden Walesissa. Heillä on varmasti pari sarjan parasta kuskia, joten onnittelut heille, Suninen toivotti.
Kausi oli Suniselle lähes yhtä hyvä. Seitsemän osakilpailun jälkeen miehen kaulaan ripustetaan WRC2-luokan pronssinen mitali viime vuoden hopean jatkoksi.
– Olihan kausi ihan hyvä, vaikka kultaan tietysti tähdättiin. Siihen ei nyt kuitenkaan ollut mahdollisuuksia.
Teksti: Teemu Sunisen Tiedotus