Tämä tiesi Rallybaron tiimille mielenkiintoista kisapäivää. Matkaan startattiin kolmen autokunnan voimin, ratin takana Jaska Nuorala, Tero Salminen ja Jonni Ruottunen.
Nuorala kasvatti sarvia päähän heti alussa, sillä päivän ensimmäiselle osiolle oli luvassa kolme erikoiskoetta. Näiden aikana oli tarkoitus ottaa pesäero muihin ja piikkipaikka yleiskilpailussa haltuun. Toisin kuitenkin kävi,
– oli tosi hyvä fiilis lähteä ajamaan, ajattelin heti alussa ottaa kaiken irti ja antaa kuuluisan psykologisen iskun kanssa kilpailijoille. No, isku taisi osua omaan nilkkaan, sillä meidän rengas ei pitänyt yhtään ja kolmen kilometrin jälkeen loivassa vasurissa auto puski tietä suoraksi. Ei auttanut kuin laittaa kaikki pelimerkit likoon ja lopuksi auto kääntyi poikittain pienellä tiellä. Aikahukkaa siinä tuli tosi paljon, kun koetettiin saada ajopeli takaisin menosuuntaan… Kakkosella haastetta saatiin sitten lisää, vaihteisto ilmoitti lakkovaroituksen. Väkisin jouduin kolmosvaihdetta pitelemään lokerossa, se häiritsi ajamista melkoisesti. Homma muuttui tässä kohtaa takaa-ajoksi. Huollossa tuumailtiin Anssin kanssa tilannetta ja päätettiin kolmossijaa lähteä hakemaan, mutta tällä kertaa hyökkäys ei vain riittänyt. Ei tämä neljäs sija nyt katastrofi ole, mutta mahdollisuudet olisi kyllä parempaankin ollut. Niitä ei vaan tällä kertaa saatu hyödynnettyä.
Tiimikaveri Salmisen menoon Nuorala oli tyytyväinen ja tiesi, että täällä Salmiselta voi odottaa voittoa. Salminen itse kertoi lähteneensä Urjalaan hakemaan sijoitusta kärkikolmikossa, mutta rengaspito oli Pirelliin luottavalla Salmisella kohdillaan ja tulosta alkoi syntyä heti alusta alkaen,
– ensimmäinen erikoiskoe oli mitä oli, siinä joutui hermoja pitelemään. Yhteen ylösnousevaan vasuriin otettiin liian sisältä ja jotakin keppejä pyyhittiin metsän puolelle. Ei kummempaa kerrottavaa siitä, tiesin että nyt tulee ihan kohtuullisen hyvin. Tällaisessa kelissä Pirellin pidempi nasta puri ja upposi jään lävitse hienosti. Mutta kyllä tässä koko kisan ajan sai olla hereillä, sen verran marginaaliset erot muiden kanssa oli. Huoltotauon jälkeen oltiin luottavaisin mielin, loput erikoiskokeet oli suhteellisen nopeaa Volvolle sopivaa tietä ja mikäs siinä on ajaessa kun auto toimii kellon lailla.
Miestä ennen kisaa vaivannut sitkeä kuumetauti ei vaikuttanut meno haluihin, ja jos vaikutti, niin vain positiivisesti. Päivän aikana Salminen kirjasi pohja-ajat nimiinsä kolmelle viidestä erikoiskokeesta. Salminen ajoi kartturinsa Pasi Törmän kanssa yleiskilpailun voittoon jättäen toiseksi tullutta Suonenjoen Juha Rytköstä + 2,9 s.
Rallybaronin junnukuljettaja Jonni Ruottunen oli samoissa tunnelmissa tiimin muiden kuljettajien kanssa, päivä alkoi karmealla spoorissa ajelulla,
– pelotti ihan oikeasti miten tässä käy kun lähdettiin matkaan. Ykkösen alku oli sen verran heikossa hapessa, ettei lipsahduksiin ollut varaa. Mutta se oli kaikille sama, joten tuli siinä vähän koetettua onnea. Maalissa ihmeteltiin Niemelän kanssa 4,0 s. pohja-aikaa, vaikka tultiin melko varovasti. Tämän jälkeen Honda kuljettaja Koski-Lammi antoi kuitenkin välitöntä palautetta laittamalla kakkoselle ja kolmoselle pohjat. Huollon jälkeen ajateltiin laittaa kaikki peliin, Volvo toimi hienosti ja kartturi hoiti tonttiansa kuten pitää. Tulosta syntyi ja neloselle pohjat 8,8 s. erolla Koski-Lammiin. Takaa-ajo oli alkanut, ratkaisun paikka olisi viimeisellä erikoiskokeella. Siellä alku tuli hyvin, oltiin tosissaan hakemassa voittoa. Sitten auto lähti täysvauhdista kirjoittamaan puolelta toiselle ja ojan kautta tultiin takaisin tielle Volvon sammuessa siihen. Aikahukkaa oli maalissa + 11,1 s. Koski-Lammiin nähden. Lähellä oli, kun ajattelee viimeisen erikoiskokeen hässäkässä hukattua n. + 15 s. Lahdessa sitten vielä hieman isommalla syötteellä, niin eiköhän tässä vielä kirkasteta hieman tuota pokaalin väriä.
Lopputuloksissa Rallybaron tiimi sijoittui seuraavasti
Tero Salminen (LopUA) – Pasi Törmä (RiiUA) yl.kilp. 1. sija ja luokan FY3 1. sija
Jaska Nuorala (KangUA) – Anssi Tammi (KangUA) yl.kilp. 4. sija ja luokan FY3 2. sija
Jonni Ruottunen (LemUA) – Niemelä Mikko (LemUA) b- junioreissa yl.kilp. 2.sija ja FY12 1. sija