Vihreä Porsche joutui siis takaisin varikolle ennen ensimmäistä lämmittelykierrosta.
Toisessa lähdössä lähtö ajetaan tavallisena ratakilpailuina ilman pakollista varikkopysähdystä.
Lähtö sujui todella mallikkaasti ja toiselta paikalta startannut Jani Koskinen sai hyvän startin ja ampaisi johtoon. Koskisella oli vaihteistossa ongelma ja hän ajoi lähtönsä ilman ylintä eli vitosvaihdetta. Vitosvaihdetta tarvitaan Koskisen Evossa Lähinnä maalisuoran loppupuolella. Koskinen johti ensimmäiset kolme kierrosta, mutta latausongelmat alkoivat uudelleen ja hän joutui luovuttamaan johtopaikkansa aavistuksen nopeampaa kierrosaikaa tahkoavalle Emil Westmanille. Koskisen paras kierrosaika oli sunnuntain kilpailussa 1:22.643 ja Westmanin 1:22.449. Westman ajoi ensimmäisenä hyvää vauhtia, kunnes häneltä puhkesi rengas seitsemännellä kierroksella Tarun mutkan jälkeisessä kurvissa. Westman nilkutti varovasti varikolle ja hänen kilpailu päättyi tällä kertaa valitettavasti renkaan rikkoutumiseen.
Johan Dahlbacka otti osaa kilpailuviikonloppuun juuri hankkimallaan Ginetallaan. Dahlbacka on uudesta autostaan erittäin innoissaan ja hänellä kova usko normaalikalustostaan poikkeavaan autoon. Dahlbacka sai pienen osuman suolenkillä, joka johti takarenkaan epävakaaseen käyttäytymiseen loppu lähdön ajaksi. Dahlbackan paras kierrosaika oli 1:29.939, minkä hän siis saavutti ensimmäisellä kierroksellaan. Jäämme innolla odottamaan tulevia kilpailuita tämän auton kanssa.
Kaikilla muilla autoilla lähtö oli erittäin onnistunut ja luokan kuljettajat, järjestäjät sekä yleisö jäivät innolla odottamaan seuraavaa kilpailua, joka ajetaan Vauhtiajot -tapahtumassa Seinäjoella heinäkuun loppupuolella.
Teksti: Nita Ahola