Mikko Laine teki X30-kartingsarjalle todella monipuoliset ja mielenkiintoiset sivut tai enemmänkin kokonaisen järjestelmän. Tämän järjestelmä on nyt myös Timeattack.fi-sivulla käytössä. Järjestelmä on rakennettu tukemaan lajin nousua maailman kartalle.

Sivustolla on erittäin paljon ominaisuuksia, joita kaikkia ei ole vielä otettu käyttöön. Suurin osa ominaisuuksista alkaa elämään, kun ensimmäiset kisat saadaan ajettua. Lähtökohtana sivustolle on ollu käyttäjäystävllisyys ja itse harrastajien seurattavuus. Sivuston eri ominaisuudet antavat valtavat mahdollisuudet seurata kauden statistiikkaa sekä pistetilanteita. Tärkeänä asiana pidettiin myös katsojia ja lajiin tutustuneita, jotka pääsevät nyt myös ennen kilpailua seuraamaan paremmin missä kukakin kuljettaja menee. Uuden sivuston myötä päästään tutustumaan myös itse kuljettajiin tarkemmin. 

Muutama uutuus listattuna:

– Ilmoittautuminen kaudelle 2017 tapahtuu timeattack.fi sivun kautta.

– Ilmoittautuessa luodaan samalla kuljettajaprofiili, jota kuljettajat itse pääsevät myöhemmin muokkaamaan.

– Sarjaprofiilissa on ilmainen kuljettajaesite, jota kuljettajat voivat hyödyntää mahdollisten yhteistyökumppaneiden haussa.

– Kuljettajia ja heidän suorituksiaan voi verrata keskenään. 

– Tulokset löytyvät tulevaisuudessa nettisivuilta ja niissä on erittäin paljon mielenkiintoisia graafeja sekä hyöydyllistä tietoa kuljettajan historiasta. 

Sivuilla on vielä paljon bugeja, joita korjaillaan. Nämä sivut ovat tehty 100% vapaaehtoisvoimin, niin kuin koko laji muutenkin, joten RADALLE.com pyytää kärsivällisyyttä asioihin.

Kauden 2017 säännöt kokivat myös paljon pieniä muutoksia ja toivotaan että ne rohkaisevat uusia kuljettajia lajin pariin. Säännöt ovat tällä hetkellä ”hyväksyttämiskierroksella”, joten lähiaikoina nämäkin ovat kaikkien luettavissa. TimeAttack- kaudelle 2017 toivotaan paljon uusia ja innokaita haastajia nykyisten huippukuljettajien rinnalle. 

TimeAttack on moottoriurheiluljeista yksi helpoin aloittaa. Club-luokassa ajaminen ei vaadi ajokalustolta juurikaan muutoksia, joten myös omalla “kauppakassilla” pääsee vauhdin hurmaan. Club-luokassa ennen kaikkea on panostettu turvallisuustekijöihin, joten lajin aloittaminen on äärimmäisen helppoa. Lisätietoja www.timeattack.fi 

Kauden 2017 päivämäärät muutamien kilpailujen osalta ovat avoinna, mutta niistä tiedotetaan välittömästi kaiken varmistuttua. Tässä jo varmistuneet kilpailupäivät:

Botniaring 10.6.2017

Motopark 22.7.2017

Kemora 16.9.2017

R4 Julkaistaan pian!

R5 Julkaistaan pian!

Ilmoittautuminen sarjaan on auki: timeattack.fi!

Teksti: RADALLE.com / Harri Kolehmainen 

Osasto