– Auto purettiin ja osat tilattiin heti kisan jälkeen. Määrättyjä erikoisosia on pitänyt tilata kuitenkin Japanista asti, ja nyt tilanne on se, että emme saa autoa enää valmiiksi Mikkeliin mennessä. Sellaisia osia, joita olisimme tarvinneet ensin, saimme vasta äsken viimeisten joukossa. Enää aikataulu ei anna periksi, Klemets kertoi harmissaan.
Näin Klemetsin SM-kausi päättyi. Ennen finaalikilpailua hän on sarjan yhteispisteissä viidentenä. Teoriassa hänellä olisi ollut mahdollisuus jopa SM-hopeaan.
– Kun saamme auton valmiiksi, niin pyrimme ajamaan vielä jonkun kilpailu, tai ainakin kunnon testit. Harmi juttu, että SM-kausi päättyi osaltani nyt etuajassa. Kesällä alkoi vauhti löytyä, ja Mikkelissä olisi ollut hieno taistella kärkisijoista, Klemets mietti.
Teksti: Miiro Koivula