Kilpailijapari aloitti myös edelliskauden vahvasti voittamalla Riihimäen avauskilpailun. Myös seuraavissa osakilpailuissa, Tunturirallissa ja Mikkelin SM-rallissa mentiin Tuunasen johdossa yötauolle. Tunturissa antautui vaihdelaatikko 4 min ryhmäjohdossa ja Mikkelissä he jäivät ensin kanssakilpailijan aiheuttamaan sumaan jonka jälkeen matka päättyi lievän yliyrittämisen jälkeisiin lumitöihin erikoiskokeelle viisi. Tallissa poltteli jo aiemmin talvella hankittu C2 R2 max, jota lähdettiinkin kokeilemaan Valkealan Talviralliin. Oikea kilpa-auto olikin niin makea ajettava, että erikoiskoe kakkosella Citroen kaatuikin vauhdilla kartanlukijan vielä huutaessa ”loivana jatkuu”. Auto saatiin viivalle Suopunkiralliin kahden viikon ahkeroimisen jälkeen, mutta nämä vastoinkäymiset vaikuttivat loppukauden suunnitelmiin niin, että SM-rallit saivat jäädä ja Tuunanen keskittyi loppukaudella Nesterallin ja otti sieltäkin komean luokkavoiton teamin itse rakentamalla Citroen Saxolla.

Tälle kaudelle valmistui jälleen uusi V1600 Citroen C2, sekä kertaalleen lopettanut Lamminenkin saatiin houkuteltua vielä kartanlukijaksi Tunturirallin viimeisenä ilmoittautumispäivänä, joten Rovaniemelle team lähti testaamaan uuden auton vauhtia sekä poistamaan puolen vuoden ranneruosteita. Kilpailu sujuikin koko ajan paremmin. Pitkillä, pimeällä ajettavilla erikoiskokeilla tehtiinkin ratkaiseva ero, ja kilpailu päättyi Tuunasen voittoon reilulla kahden minuutin erolla.

Mikkelin osakilpailu sujui alusta loppuun suhteellisen ongelmitta ja voitto tuli lopulta 43 sekunnin erolla Ilkka Marttiseen. Erikoiskokeella neljä C2 hyppäsi rajusti ja auto saikin hieman vaurioita ja seuraavankin erikoiskokeen kilpailijapari otti vielä varoen. Tuunanen voitti puolet erikoiskokeista ja jälleen ero syntyi täysin suunnitelmien mukaisesti pimeässä ja pitkillä pätkillä.

Joensuussa ajettuun Itäralliin kilpailijapari lähti maltillisin odotuksin nauttimaan vauhdikkaista teistä tavoitteena luokan kolmen kärki. Ensimmäisellä ja toisella erikoiskokeella tarkisteltiin vielä nuotteja ja otettiin varman päälle. Silti ensimmäisellä pojat kävivät penkassa käsijarrun jumittaessa risteyksessä, ja toisella he tulivatkin maaliin takapyörä lukossa käsijarrun jäätyessä kokonaan kiinni. Käsijarrua ei Simo enää käyttänytkään tässä kilpailussa ja raviratapyöritystä lukuunottamatta lopuilla erikoiskokeilla saatiinkin kysyä ”kuka tuli toiseksi”. Kuudennen erikoiskokeen jälkeen olikin tutut nimet kärjessä ja puolet erikoiskoekilometreistä ajamatta. Taas pimeässä ja vaikeissa olosuhteissa sai kilpailijapari kurottua puolen minuutin eron toiseksi sijoittuneeseen Laura Suvantoon. Todella hieno ajo myös Lauralta!

V-1600 luokassa onkin odotettavissa todella kova kamppailu kesän osakilpailuissa. Vanha konkari Petteri Koskenala ja nuori AKK:n rallivalmennettava Laura Suvanto sekoittavat varmasti luokan kärkitaistelua jatkossakin. Peräti neljätoista kilpailijaparia on alkukauden kilpailuissa taistellut pisteistä ja lisää on tulossa sorakauden alkaessa. Jokihydro Rally Team aikoo kuitenkin pitää keltaisista numeroista kiinni kauden loppuun saakka ja tuoda Citroenin ykköseksi myös tässä luokassa.

Osasto