Kaksivetoisten luokkaa johtaa Joonas Lindroos, joka onnistui kasvattamaan luokkajohtonsa 30,6 sekuntiin.
Keski-Karjalan UA:ta edustavan Hirvosen uudelleen rakennetun Honda Civicin tekniikka toimi kilpailun avauspäivänä hienosti.
– Ainoat ongelmat olivatkin ajoteknisiä, kun kuljettaja on tehnyt pikkuvirheitä, Hirvonen myönsi reilusti.
– Heti ykköspätkällä kävin lähes 200 kilsan tuntivauhdilla lumihangessa, mutta onneksi pääsin sieltä lähes samalla vauhdilla pois.
– Myös EK4 ja EK5 tarjosivat ylimääräisiä tilanteita, joten tuuriakin oli matkassa.
Lauantaina ajettavaan toiseen kilpailupäivään Vesa Hirvonen ja kartanlukija Jussi Martiskin lähtevät luottavaisena ja lupaavat edelleen taistella oman luokan voitosta.
– Ne omat virheet täytyy karsia pois, jos meinaa täydestä pistepotista edes haaveilla. Siihen voin olla tyytyväinen, että EK-ajat ovat olleet hyviä ajovirheisiin nähden.
– Takana ei ole välitöntä uhkaa, joten täytyy keskittyä seuraamaan Lindroosin aikoja, Hirvonen päätti.