Kun lauantaina Mikkelin ympäristön vauhdikkailla teillä kamppaillaan nyt talvisissa olosuhteissa, Hirvosen autokunnalla on jälleen samanlainen huipputulos hakusessa.
– Ilman muuta lähdetään ajamaan SM2-luokan täydestä pistepotista, mutta samanlaisia ajatuksia on varmasti muillakin meidän luokan autokunnilla, Vesa ennakoi.
– Kausi alkoi vauhdin puolesta kohtuullisen hyvin, mutta jouduimme keskeyttämän Rovaniemellä tekniseen vikaan kakkossijalta.
– Olen kyllä luottavainen auton potentiaalin suhteen, joten kärkisijoja meinataan hätyytellä kaikissa kisoissa.
Onnistunut testikisa alla
FIN R-luokituksen mukainen Civic on nyt huollettu ja ennen Mikkelin SM-rallia on ajettu testikilpailu Kiuruvedellä.
Hirvosen ja kartanlukija Jussi Martiskinin testiralli sujui viime viikonloppuna ilman murheita. Kaksikon vauhti riitti yleiskisassa kolmanneksi ja luokkavoittoon.
– Testikisa osoitti, että vehkeet ovat kunnossa. Auton alustaan olen tosi tyytyväinen, Vesku kiitteli.
Mikkeliin startataan siis hyvillä mielin, vaikka kuskin kunto onkin ollut koetuksella ankaran flunssan takia.
– Olo ei ole kovin ruusuinen, mutta yritetään tehdä hyvät nuotit perjantaina. Nuotituksen jälkeen käyn vielä ehtoolla kokeilemassa pienet viimeistelytestit.
– Keskeytys avauskisassa tietää sitä, että olemme hallitsevaa mestaria Joonas Lindroosia perässä SM-pisteissä luvun 24-0. Täytyy yrittää kiriä tuota eroa kiinni kauden edetessä.
– Mikkelin kisassa on uutta säpinää siinä mielessä, että tästä alkaa Nuorten SM-luokan kuskien taistelu. Siitäkin luokasta tavoittelemme mestaruutta, Hirvonen lupasi.