Salo aloitti rallin odotetun vahvasti. Killerin torstain pyörityksen jälkeen Salo avasi hanat ja ajoi heti perjantain alkuun ryhmänsä pohja-aikoja. Laukaan erikoiskokeen jälkeen Mitsubishi Ralliart Finlandin tukema kuljettaja oli selkeässä yli 40 sekunnin ryhmäjohdossa. Salon autoon ennen Jyväskylää asennettu suorakytkentälaatikko antoi Salon ajoon lisäpotkua. – Omaan ajoon voi olla tyytyväinen. Kisa lähti käyntiin loistavasti ja auto tuntui uuden vaihdelaatikon ansiosta taas kilpa-autolta, Salo kertasi.
Neljännellä pätkällä Ruuhimäessä vauhdikkaasti edennyt karkkilalainen teki ylimääräisiä kuvioita ajautuen liian leveille linjoille. – Eräs vasuri meni leveäksi ja auto kävi ojan puolella. Takapyörä osui kiveen. Osuma rikkoi kulmavaihteen. Se oli vähän huonoa tuuria.Vamma hidasti Salon ja Stenbergin matkaa, mutta kaksikko pääsi nilkuttamaan huoltoon. Kulmavaihde saatiin korjattua, tosin huoltoon kului liian paljon aikaa ja Salo sai myöhästymisestä minuutin aikasakon.
Viidennellä pikataipaleella auto kulki jälleen totuttua vauhtia, kunnes kuudennella pätkällä Salon Mitsun voimansiirto päätti lopettaa yhteistyön. – En tiedä rikkoiko sen kivi tai jotain, mutta öljyt tulivat pihalle. Ralli jäi meidän osalta siihen. Pettymys on päällimmäisenä, Juha totesi keskeytyksen jälkeen. Salo ja Stenberg olivat keskeytyshetkellä ryhmänsä kärkipaikalla ja yleiskilpailussakin parinkympin sakissa. Salon ohella myös muut SM-sarjan ännäläiset kokivat kovia. Jukka Ketomäen, Toni Klemetsin ja Marko Kakon onni perjantaina ei ollut suosiollinen.
Salon seuraava tähtäin on kotoisen SM-sarjan toiseksi viimeisessä osakilpailussa, joka ajetaan Uudessakaupungissa syyskuussa. – Auto laitetaan osiksi ja korjataan kuntoon. Ennen Ukia ajetaan vielä hyvät testit, Salo päätti.
Teksti: Saloracing tiedotus