Hondan ensiesiintyminen rallicrossin huipputasolla oli lupauksia herättävä. Wiman ajoi kauden avauksessa kuudenneksi ja hänen tallikaverinsa Sebastian Eriksson kauden toisessa osakilpailussa kolmanneksi. Kahden ensimmäisen osakilpailun jälkeen Wiman ajaa sarjan yhteispisteissä sijalla seitsemän.

– Meille kaikille jäi kauden avauksesta hyvä fiilis. Todistimme, että automme on kilpailukykyinen ja pystyimme ajamaan myös palkintopallille. Olimme kauden avauksessa 50 kiloa ylipainoisia, mutta saamme tulevana viikonloppuna Dallasissa ajettavaan kauden kolmanteen osakilpailuun autoomme uusia päivityksiä.

– Kevään aikana olemme yrittäneet karsia autostamme painoa pois monilla eri tavoin. Yksi näistä keinoista on viikonloppuna Dallasissa käyttöön tuleva uusi korisarja, joka on 25 kiloa edellistä kevyempi.

Ensimmäisen kilpailuviikonlopun jälkeen Wimanin Team Honda Red Bull OMSE on käynyt tallin molempien kilpa-autojen datan huolellisesti läpi.

– Pystyimme minimoimaan uuden kilpa-auton niin sanotut lapsen taudit, ja se oli hyvä asia. Ajamme ennen Dallasia vielä yhden testipäivän, jossa testaamme muun muassa jarrujen jäähdytysjärjestelmän ja jarrubalanssin toimivuutta. Se on testien pääpainoalue. Avauksessa jarrut ylikuumenivat ja siksi kiinnitämme siihen vielä erityistä huomiota.

Tulevan viikonlopun näyttämö on Amerikan GRC-sarjalle tyypillinen noin 1,3 km pituinen, valtavan kokoiselle pysäköintialueelle rakennettu hidas ja asfalttipainotteinen rata.

– Uusi paikka meille kaikille. Rata on hitaanpuoleinen ja sopii meille paremmin, koska autossamme on hyvä sivuttaispito ja se kiihtyy mutkista hyvin liikkeelle. Haemme lajin hallitsevan mestarin päänahkaa jo nyt, sillä se ei ole mahdoton tehtävä, Wiman muistuttaa.

Kauden kolmas GRC-sarjan osakilpailu kilpaillaan tulevan viikonloppuna myöhään lauantai-iltana Suomen aikaa Dallasissa.

 GRC-pistetilanne 2/12 osakilpailua:

1. Tanner Foust (USA) Volkswagen 125

2. Scott Speed (USA) Volkswagen 100

3. Patrik Sandell (SWE) Ford 94

4. Steve Arpin (CAN) Ford 81

5. Brian Deegan (USA) Ford 79

6. Sebastian Eriksson (SWE) Honda 67

7. Joni Wiman (FIN) Honda 41

Teksti: Marko Mäkinen

Osasto