Kokeilu tuli ajankohtaiseksi sen jälkeen, kun edellisen SM-rallin tuloksena Salon teoreettisetkin mahdollisuudet SM-mitaleihin menivät.
Salon käsistä tuttu Peugeot 208 T16 R5 esiintyy SM-kauden päätösrallissa ratamoottoripyöräilyn moninkertaisen suomenmestarin Erkka Korpiahon ajamana. Salo painottaa, että kysymyksessä on yhden rallin mittainen kokeilu.
– Meillä on Peugeotin ja merkin maahantuojan Auto-Bon Oy:n kanssa loistava yhteistyöjakso. Kun autoani kohtaan osoitettiin kiinnostusta ja mahdollisuuteni SM-mitaleihin edellisen osakilpailun jälkeen olivat menneet, niin yhteistyökumppaneideni ehdotuksesta päädyimme tällaiseen kokeiluun ja vuokraratkaisuun, Salo taustoittaa.
Salolle Skoda Fabia R5:n vuokraa Printsport Racing, josta Salon oman huollon avuksi tulee yksi mekaanikko ja hänen mukanaan uudesta automallista tarvittava tietotaito.
– Tämä on mielenkiintoinen kokeilu, josta ei vielä tiedä odottaa mitään. Ajan Skodalla juuri ennen rallia pari lyhyttä testiä eri tyyppisillä teillä: ensimmäinen osuus isommalla ja toinen pienemmällä tiellä. Peugeot on edellisen SM-rallin jäljiltä huollettu ja hyvässä iskussa, joten uskon, että Erkka pärjää omassa luokassaan Peugeotilla mainiosti.
Ralli SM-sarjan kauden 2018 päätösosakilpailu SM Teijo Talot -ralli ajetaan reilun kahden viikon kuluttua Turun ja Salon alueilla. Kaksipäiväisessä rallissa on jaossa puolitoistakertaiset SM-pisteet.
SM1-luokan pistetilanne; 6/7 osakilpailua:
1. Eerik Pietarinen 127
2. Teemu Asunmaa 83
3. Emil Lindholm 77
4. Marko Mänty 59
5. Nikolai Gryazin (LAT) 57
6. Juha Salo 44
Teksti: Marko Mäkinen