SM-taistelun ulkopuolella kilpailussa ajoi paljon reilun kolmen kuukauden päästä alkavaan, kauden 2007 SM-sarjaan valmistautuvia kuljettajia. Yksi tällainen oli laukaalainen moottoriurheilija Olli Kankkunen, joka haki SM Finnsco rallista arvokkaita erikoiskoekilometrejä JuiceTuning Jussi Välimäen N-ryhmäläisellä Mitsubishi Lancer Evolution VIII ralliautolla.
Kaksipäiväisessä kilpailussa erikoisuutena oli se, että ensimmäisenä päivänä neljä erikoiskoetta ajettiin pimeässä lisävalojen valaistessa maisemaa. Kankkunen II-kuljettajansa Ossi Lehtosen kanssa jatkoivat siitä mihin olivat edellisessä SM kilpailussa jääneet. Kankkusen tavoitteena oli tasaisesti nostaa kyytiä eli saada arvokkaita erikoiskoekilometrejä sekä tuntumaa aktiivilukoin varustettuun N-ryhmäläiseen ralliautoon.
– Tihkusateinen sää laittaa reitin takuulla liukkaaksi. Nyt ovat asiat niin, ettei yhden kisan sorakokemuksella ole asiaa lähteä rymistelemään. Startataan varovasti ja nostetaan kyytiä sitä mukaa kun itseluottamus kasvaa, tuumaili Kankkunen astuessaan Mitsubishin kabiiniin.
Ensimmäiset viisi erikoiskoetta olivat juuri sitä mitä Kankkunen ennusti. Paikoin erittäin kostean ja liukkaan pinnan myötä oli Ollin ja Ossin miltei mahdotonta saada luottoa kaasu pohjassa kilpailemiseen. Viiden ajetun pikataipaleen jälkeen kuljettajat kaartoivat huoltoalueelle – Oli aika laittaa lisävalot nokalle ja suunnata uudestaan samoille, jo kertaalleen ajetuille erikoiskokeille.
– Pimeässä ajetut erikoiskokeet olivat myrkkyä niin meille kuin osalle kanssakilpailijoistamme. Tiestö oli kulunut siihen kuntoon, ettei voinut puhua rallin ajamisesta. Se oli selviytymiskamppailu rengasrikkoja vastaan. Emmekä mekään välttyneet siltä, vaan päivän viimeisellä pikataipaleella oli pakko kaartaa tien sivuun ja kaivaa tunkki esille, kertasi Kankkunen jatkaen, – On uskomatonta, miten JuiceTuningin ralliauto kestää niitä iskuja mitä se sai toiseen kertaan ajetuilla pikataipaleilla. Kiviä oli niin ajourassa kuin sen ulkopuolella. Välillä tuntui todella pahalta ajaa isojen ja terävien kivien ylitse kun kiertääkään ei voinut.
Rengasrikon myötä kaksikko putosi tuloslistalla huimasti alaspäin. Toiseen kilpailupäivään Kankkunen starttasi päättäväisenä ja avauspäivän metkuista paljon oppineena.
Tahti olikin kokonaan toinen, sillä ensimmäisen kilpailupäivän häviö puolittui luokan kärkikuljettajiin nähden. Meno maistui ja Olli oli liekissä – aina viimeisen erikoiskokeen kuuden kilometrin kohdalle saakka.
– Nopea vasen mutka ja sitä seurannut syvä oja koitui kohtaloksemme. Ennen erikoiskokeen alkua alkoi sataa kaatamalla ja tiesimme tiestön käyvän liukkaaksi. Starttasimme pätkälle tietoisena siitä, että olosuhteet voisivat olla katalat. Muttemme uskoneet tiestön käyvän ahtaaksi, sillä koko päivän aikana meille ei ollut ainoatakaan ylimääräistä tilannetta vaikka vauhtimme oli vahvassa kasvussa, tuumaili II-kuljettaja Lehtonen.
– Nopeavauhtisen mutkan sisäkurvissa oli ojan rumpu, jota emme olleet laittaneet nuotteihin. Siihen osuttuamme automme ajautui jätössä olevaan ojaan, joka olikin sitten erittäin syvällistä laatua oleva huntta. En kuitenkaan luovuttanut vaan pidin vedon päällä kunnes vastaan tuli betoninen ojanrumpu. Siihen osuttuamme katkesi ukoilta filmi, kertasi sairaalasta tavoitettu Kankkunen jatkaen, – Lihassärkyjä lukuun ottamatta elävien kirjoissa ollaan. Nyt otetaan muutama päivä rennosti ja sitten jatketaan taas – Tassu on edelleen pohjassa!
JuiceTuning ylpeä kuljettajastaan
Vaikka Olli ei pystynyt luokan kärkeä tällä kertaa haastamaan, ajoi Kankkunen viisaasti vauhtiaan kasvattaen. JuiceTuningin ralliauto toimi koko pitkän kilpailun virheettömästi, jolloin Olli sai keskittyä täysillä rallin ajamiseen.
– Ulosajot ovat aina harmittava juttu, mutta ovat osa tätä peliä. Olisi ollut erittäin hienoa saada Olli ja Ossi maaliin, sillä varsinkin toinen ajopäivä lupasi vauhdillisesti erittäin hyvää, mietiskeli JuiceTuningin Jussi Välimäki jatkaen, – Eikä autossamme ollut koko rallin aikana pienintäkään teknistä ongelmaa, joten voidaan todeta JuiceTuningin kilpailukaluston erinomaisesti kestävän Suomen vauhdikkaat ja vaativat olosuhteet.
Kausi 2007 häämöttää
Reilun kolmen kuukauden päästä ralliautoilun SM-sarjan kilpailukausi 2007 näkee päivänvalon. Elämmekin aikaa, jolloin menestystä janoavat kuljettajat miettivät kalustovalintojaan tulevaa kilpailukautta silmällä pitäen. Näin tekee myös JuiceTuning, jonka kisakauteen 2007 valmistautuminen on jo aloitettu.
– Edessä on kiireiset kolme kuukautta. Kalustohankintojen yhteydessä JuiceTuning neuvottelee usean kuljettajan kanssa ajosopimuksista niin A- kuin N-ryhmissä. JuiceTuningin tavoite on olla näkyvästi esillä tulevana kilpailukautena tarjoamalla kuljettajilleen kilpailukykyisen kaluston oheispalveluineen SM-sarjaan. Meille on myös tärkeää, että kuljettaja kehittyy kauden aikana, joten palvelukokonaisuuteen kuuluu myös esimerkiksi rallikoulua arvostetun rallikouluttajan kanssa, visioi Jussi Välimäki.
Lisätietoja löydät JuiceTuningin kotisivuilta osoitteesta www.juicetuning.com ja Olli Kankkusen kotisivuilta osoitteesta www.ollikankkunen.com
JuiceTuningin ja Olli Kankkusen psta,
Jani Kekoni / Plopcrew Productions
Digitaalisen median tuotantostudio
www.plopcrew.net
040 515 6870